Jakie ledy kupić do domu? Czym kierować się przy wyborze oświetlenia led do domu?
Oświetlenie led coraz chętniej wybierane jest do domów i mieszkań, przede wszystkim z uwagi na energooszczędność, wysoką wydajność świetlą, bezawaryjność, brak strat cieplnych oraz jasność świecenia. Ledy do domu to najnowocześniejsza i najbardziej zaawansowana technologia oświetlenia z dostępnych na rynku.
Obecnie występuje trend odchodzenia od zastosowania wyłącznie oświetlenia głównego (centralnego) na rzecz rozbudowanych projektów oświetleniowych. Oświetleniu led w domu sprzyja mnogość punktów świetlnych oraz strefowanie pomieszczeń oświetleniem, tak aby precyzyjnie go wykorzystać. Ledy dla domu to bowiem zazwyczaj węższe strużki światła, niż w przypadku klasycznych żarówek czy świetlówek, więc większa ilość punktów świetlnych sprzyja temu rozwiązaniu. Dla przykładu: w salonie wyznaczamy odrębne punkty świetlne dla strefy relaksu, strefy telewizyjnej, strefy jadalnianej itp. Wybierając ledy do domu warto więc pamiętać, że poza oświetleniem głównym, stawiamy na oświetlenie funkcyjne led, a także ledowe oświetlenie dekoracyjne.
Jakie ledy kupić do domu? Główna zasada – jasność świecenia
Wybierając ledy dla domu unikajmy częstego błędu, czyli kierowania się wartością Watt przy wyborze źródeł światła oraz gęstością diod. Zasadą jest, że w przypadku led najważniejszym parametrem jest jasność świecenia wyrażona w lumenach, a także wydajność świetlna, czyli ile lumenów uzyskamy z 1 Watt pobranej energii (jest to równoznaczne z energooszczędnością). Gęstość rozmieszczenia diod ledowych, czy ich wielkość również nie przekłada się na ilość oddawanego światła. Przykład: taśma led z diodami typu SMD2835 – pomimo mniejszych diod – świeci jaśniej, niż taśma z diodami typu SMD5050. Zawsze kierujmy się parametrem jasności strumienia świetlnego wyrażonego w lumenach.
Grupuj ledy w domu – zapewnij maksymalną ich wydajność świetlną
Warto pamiętać o tworzeniu niewielkich zespołów oświetleniowych, które przynależą do danej strefy, oraz o tym, że istnieje możliwość ich niezależnego włączania i wyłączania. Sprzyja to jeszcze bardziej optymalnemu i ekonomicznemu wykorzystaniu ledów w domu.
Ile lumenów powinny mieć ledy do domu?
Przyjmuje się, że oświetlenie główne pokoju dziennego to wykorzystanie źródeł światła led o mocy świecenia 600-700 lm. W przypadku oświetlenia pomocniczego, np.: kinkiety, lampy stojące, lampy stołowe itp., stosuje się nieco ciemniejsze źródła światła led, czyli 500-600 lm.
Ledy do domu – wybierz odpowiadającą Ci barwę temperaturową światła
Ledy do domu charakteryzują się określoną wartością barwy temperaturowej. Parametr ten wyrażony jest w Kelwinach. Wartość około 6800K odpowiada, co do zasady barwie światła słonecznego. Wszystkie niższe wartości to barwy ciepłe, a wyższe od tej granicznej to barwy chłodne. Barwa temperaturowa to bardzo istotny czynnik przy wyborze led do domu. Dobieramy ją zgodnie z osobistymi preferencjami, ale także w zgodzie z wystrojem wnętrza. Jeśli jesteśmy niezdecydowani to postawmy na barwę naturalną światła białego – najbardziej zbliżoną do barwy światła dziennego.
Jakie ledy do domu? Dopasuj gwint źródła światła led do oprawy świetlnej
Możemy napotkać 4 warianty:
• Żarówki LED z gwintem E14, tzw. małym gwintem, to klasyczne żarówki wkręcane w wąskie oprawy;
• Żarówki LED z gwintem E27, czyli dużym gwintem to również żarówki wkręcane, coraz częściej zastępowane żarówkami E14, ale wciąż popularne;
• Żarówki LED z gwintem GU10 zastępują klasyczne halogeny z tzw. oczek. Tego typu lampa ma dwa bolce wsuwane w oprawę i przekręcane w celu zablokowania i zamknięcia obwodu;
• Żarówki LED z gwintem G9 to żarówki wsuwane, stosowane w niektórych typach lamp.
Sprawdź także:
- Jak podłączyć taśmę LED?
- Jak zamontować ledy na ścianie?
- Ile światła daje taśma LED?
- Jak dobrać taśmę LED?
- Czy taśma LED się nagrzewa?
- Na co można przykleić ledy?
- Czy taśmę LED można ciąć w dowolnym miejscu?
- Jak podłączyć ledy pod włącznik światła?