Łączenie taśm ledowych – główne nurtujące użytkowników pytanie
Jak łączyć ze sobą taśmy ledowe i jak przyłączyć je do zasilacza? To temat, który pojawia się po zakupie taśm ledowych, jako zagadnienie typowo montażowe. Taśmy ledowe są obecnie bardzo popularnym i wszechstronnym sposobem oświetlenia, zarówno użytkowego jak i dekoracyjnego. Mogą być one mocowane za pomocą taśmy dwustronnej lub coraz częściej za pomocą dedykowanych i ochronnych zarazem profili aluminiowych. Łączenie taśm ledowych składa się z dwóch głównych czynności: precyzyjnego przycinania i lutowania. Wyróżniamy dwie główne metody łączenia taśm ledowych.
Dwie metody łączenia taśm ledowych – na czym polegają?
Pierwsza z metod łączenia taśm ledowych to tzw. metoda równoległa. W tym przypadku każda z taśm led będzie posiadała osobne przewody skierowane do dołączonego zasilacza. Taśmy led nie będą połączone ze sobą bezpośrednio. Najogólniej rzecz ujmując, połączenie równoległe taśm umożliwia połączenie większej ilości taśm pod jeden, wspólny zasilacz. Zaletą tego typu łączenia taśm ledowych jest zapobieganie spadkom napięcia, które częściej pojawiają się na długich odcinkach taśm ledowych. Wadą z kolei może być duża ilość przewodów w miejscu podłączenia do zasilacza.
Kiedy najczęściej wykorzystujemy równoległą metodę łączenia taśm ledowych?
Metoda równoległa sprawdzi się, gdy chcemy zamocować taśmy led na przeciwległych ścianach lub po przeciwległych stronach sufitu przy oświetleniu sufitowym. Połączenie równoległe jest także niezastąpione w przypadku zestawów oświetlenia LED schodów.
Metoda szeregowa łączenia taśm ledowych jako druga z dostępnych technik
Łączenie taśm ledowych metodą szeregową to połączenie taśm LED tym samym, pojedynczym przewodem jedna za drugą. Każda taśma ledowa ma bieguny dodatnie i ujemne – analogicznie jak w bateriach. Biegun dodatni jednej taśmy łączymy z biegunem dodatnim kolejnej taśmy. Pamiętajmy, aby nie tworzyć zbyt długich odcinków, bowiem wzrasta wówczas ryzyko spadków napięcia.
Kiedy skorzystamy z metody szeregowej łączenia taśm ledowych?
Jeśli zależy nam na prostej linii świetlnej wzdłuż ściany, wówczas powyższa metoda jest jak najbardziej trafiona.
Cenne wskazówki podczas łączenia taśm ledowych
Podczas montażu taśm ledowych pamiętajmy o kilku ważnych technicznych poradach:
- przecinajmy paski ledowe w miejscu specjalnego oznaczenia. Sugerowane cięcie znajduje się najczęściej co 2,5 lub 5 centymetrów, wówczas na pewno nie uszkodzimy instalacji;
- do przecinania taśm ledowych wykorzystujemy zwykłe nożyczki;
- lutowanie przeprowadzamy przy wyłączonym zasilaczu;
- możemy zastosować lutownicę transformatorową; temperatura grota od 320 do 380 stopni;
- najpierw lutujemy, a dopiero potem umieszczamy paski ledowe w profilach aluminiowych;
- robimy przerwy pomiędzy kolejnymi lutowaniami, tak aby sąsiednie punkty miały szansę ostygnąć;
- maksymalna długość taśmy to około 7,5 metra;
- nie łączymy różnych typów i kolorów taśm ledowych, aby nie skracać żywotności taśm o różnym energetycznym zapotrzebowaniu.
Zobacz również: