Dlaczego Taśma LED żółknie?
Efekt żółknięcia taśm nie jest pożądany, bowiem zaburza walory estetyczne instalacji oświetlenia. Zanim zdecydujesz się wybrać konkretną taśmę led, warto poznać ich dwa rodzaje, z punktu widzenia osłon stosowanych do ich produkcji. Są to:
- taśmy led w osłonie z żelu epoksydowego – bardzo dobrze zabezpieczają diody led przed panującymi warunkami otoczenia, mogą jednak twardnieć i również żółknąć w ekspozycji na słońce. Osłona z żywicy nie jest odporna na oddziaływanie promieniowania UV;
- taśmy led w osłonie z żelu silikonowego – najpopularniejsza z osłon taśm ledowych, chętnie wybierany rodzaj. Taśmy te przede wszystkim cechuje wysoka elastyczność i giętkość. Co do zasady wysokiej jakości taśmy led silikonowe nie powinny żółknąć, ani też pękać czy twardnieć. Warto jednak mieć świadomość, że niższej jakości taśmy może dopaść efekt żółknięcia.
Również wraz z upływem czasu eksploatacji, taśmy silikonowe led mogą żółknąć.
Co jest przyczyną żółknięcia taśm led?
Główną przesłanką jest jakość samej taśmy led, a także jej temperatura, nagrzewanie się i możliwości odprowadzania ciepła.
Taśmy led silikonowe – kiedy warto je stosować, a kiedy nie?
Pamiętajmy, że taśmy led w osłonie silikonowej powinniśmy stosować wyłącznie w miejscach narażonych na oddziaływanie wody czy wilgoci albo tam gdzie wskazana jest wysoka ich pyłoszczelność. W pozostałych miejscach zrezygnujmy z tego typu taśm na poczet klasycznych. Taśmy led silikonowe – nie mając dostępu powietrza i wody – co powoduje, ze nagrzewają się zdecydowanie szybciej. Nie stosujmy ich, jeśli nie ma takiej potrzeby. Taśmy silikonowe led mają zawsze określoną klasę szczelność IP – dla rożnych zastosowań.
Jak zapobiec żółknięciu taśmy led?
Skutecznym sposobem zabezpieczenia taśmy led przed promieniowaniem UV oraz pozostałymi czynnikami i tym samym przed żółknięciem - jest zastosowanie dedykowanych profili aluminiowym. Mają one dodatkowo inne zalety jak np.: przedłużają żywotność taśmy led, działają jak radiator – znakomicie odprowadzają emitowane ciepło, zwiększają estetykę wykończenia instalacji świetlnej.
Zobacz także praktyczne porady: