Jakie oświetlenie LED do salonu?
Salon to ważne, wręcz kluczowe miejsce w każdym domu. To tutaj można spotkać się z całą rodziną, porozmawiać, odpocząć, oglądać telewizję, czy zasiadać wspólnie do jadalnianego stołu. We wszystkich tych czynnościach ważną rolę odgrywa oświetlenie. Pełni ono rolę użytkową oraz dekoracyjną, doświetla poszczególne strefy pokoju z odpowiednim natężeniem. Obecnie stawiamy na technologie led, jako najbardziej energooszczędną.
Przeciętny salon to wymiary około 4x5 metrów, czyli powierzchnia ok. 20m2. Na takiej powierzchni zazwyczaj znajduje się wspomniany kącik telewizyjny, relaksu oraz jadalniany. Każde miejsce w salonie powinno być odpowiednio doświetlone.
Ile lumenów przyjmuje się na jeden metr kwadratowy salonu?
Lumeny to jednostka strumienia światła. Im więcej lumenów tym więcej światła uzyskujemy. Przyzwyczajeni jesteśmy do operowania mocą w Wat w stosunku do naszych źródeł światła, przy czym w przypadku ledów jest odrobinę inaczej. Moc w Wat nie jest tak ważna, jak parametr ilości lumenów.
Zazwyczaj przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy pokoju powinno przypadać od 200 do 400 lumenów. W przypadku więc pokoju o wymiarach 20 m2 ilość lumenów powinna oscylować w przedziale 4000 – 8000 lumenów.
Od jakich czynników zależy prawidłowe oświetlenie?
Powierzchnia i cała kubatura pomieszczenia jak najbardziej jest istotna do określenia właściwej ilości światła. Nie są to jednak jedyne czynniki determinujące projekt oświetlenia. Ważnym aspektem jest również zwrócenie uwagi na:
- kolorystykę ścian, podłogi i mebli;
- układ mebli;
- fakturę ścian;
- doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym;
- charakter wnętrza;
- funkcjonalność wnętrza;
- własne preferencje.
Jaka barwa światła ledowego do salonu?
W tym przypadku podobnie jak powyżej zależy to od listy czynników. Barwa chłodna pasuje do wnętrz nowoczesnych oraz do stref, gdzie zamierzamy być skupieni lub wykonujemy jakieś precyzyjne czynności. Barwa ciepła wprowadza przytulność do pokoju i pozwala się zrelaksować. Polecana do klasycznych wnętrz i przewagi elementów drewnianych. Naturalna barwa to z kolei uniwersalność w zastosowaniu, najbliżej światła słonecznego.
Jak rozmieścić oświetlenie?
Obecnie odchodzi się od stosowania wyłącznie oświetlenia centralnego, sufitowego, np.: w postaci żyrandoli. Poza głównym oświetleniem projektanci zwracają uwagę na inne źródła światła jak np.:
- lampy stojące (podłogowe) led;
- kinkiety ledowe;
- lampy stołowe led;
- taśmy i listwy ledowe.
Coraz chętniej sięgamy też do nowoczesnych rozwiązań, pozwalających na skuteczne zarządzanie oświetleniem w pomieszczeniu – niezależnie od jego wielkości. Należą do nich m.in. sterowniki do operowania i programowania światła, rozjaśniacze/ściemniacze, czujniki ruchu itp.
Sprawdź także: