Dlaczego listwa LED się grzeje?

Oświetlenia ledowego nie należy porównywać - w kwestii nagrzewania się - do klasycznego oświetlenia. Tradycyjne żarówki wolframowe z żarnikiem potrzebowały dużej ilości energii elektrycznej, aby wpierw w fazie włączenia rozgrzać żarnik do bardzo wysokich temperatur. Żarówki te muszą długi czas ostygnąć, aby po świeceniu można było je w ogóle dotknąć. Inaczej jest w przypadku ledów, które mają zdecydowanie niższe temperatury pracy. Jest to odmienna konstrukcja oparta na diodach elektroluminescencyjnych. W przypadku ledów tak wysokie temperatury, jakie osiągają klasyczne żarówki, miałyby katastrofalny wpływ na ledy. Są one bardzo wrażliwe na wysokie temperatury. Należy mieć jednak świadomość, że nie oznacza to, że listwa led i inne ledowe źródła nie grzeją się w ogóle. Byłaby to nieprawdziwa teza.

Listwa led zawsze nagrzewa się pod wpływem poboru prądu elektrycznego, ale jest to nieporównywalnie mniejszy zakres temperaturowy, niż przy klasycznej technologii świecenia.

Z czego to wynika i jak to ograniczyć?

Listwy led mogą grzać się, jeśli są niskiej jakości. Materiał wykonania, użyte komponenty, jakość konstrukcji wpływają na to w jakich temperaturach pracuje źródło światła. Warto więc zainwestować w dobre jakościowo oświetlenie, sprawdzonych producentów. Im bowiem wyższa jest jakość taśmy led czy innego źródła świecenia, tym temperatura pracy jest niższa, a żywotność oraz równomierność świecenia są bardzo zadawalające.

Czym charakteryzuje się dobra taśma led, która nadmiernie się nie grzeje?

Paski ledowe wysokiej jakości posiadają gruby podkład PCB, nierzadko podwójny. Duży jest również udział miedzi w konstrukcji (czasem jest to element obudowy diody), bo wpływa ona na mniejszą temperaturę świecenia (jako naturalny radiator).

Uwaga! Jeśli decydujemy się na taśmy wodoodporne, w żelowej powłoce to musimy mieć świadomość, że nie są one chłodzone samym obiegiem powietrza, Montujmy je więc tylko w takich miejscach, gdzie jest to uzasadnione.

Inne przyczyny, które mogą być powodem nagrzewania się taśm ledowych

Najczęściej przyczyną jest montaż taśmy na niewłaściwej powierzchni. Powinniśmy kierować się następującymi zasadami:

1. Nie należy montować taśmy led bezpośrednio do drewna czy płyty meblowej! Drewno nie odprowadza ciepła.

2. Nie należy montować taśmy led bezpośrednio na szkle i szybach – tu również nie dochodzi do odprowadzenia ciepła.

3. Montaż na ścianie jest dopuszczalny, ale lepiej wykorzystać listwy aluminiowe.

Profile aluminiowe są bardzo dobrym rozwiązaniem, zapobiegającym grzaniu się taśm led. Stanowią one radiator dla taśmy, który odprowadza ciepło i wydłuża żywotność produktu. Ciepło z diod zostaje przekierowane do radiatora i w konsekwencji całość ulega schłodzeniu. Nie nagrzewa się źródło światła, tylko sam radiator.

Sprawdź również inne produkty i wpisu: