Jakie jest najzdrowsze oświetlenie?

Nie trudno domyśleć się, że oświetlenie, które jest najzdrowsze dla naszych oczu to światło naturalne, dzienne, słoneczne. Przy takim oświetleniu nie trzeba wytężać wzroku, oczy nie męczą się i światło to sprawia, że najskuteczniej działa nasz zmysł wzroku. Niestety nie ma takiej możliwości, abyśmy w praktyce mogli funkcjonować wyłącznie przy świetle dziennym, dlatego tez poszukujemy zdrowego oświetlenia sztucznego, które nie podrażni naszych oczu.

Jakie oświetlenie nie razi w oczy?

Jest to oczywiście oświetlenie jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego, czyli dziennego, z dominantą koloru żółtego. W technologii led mowa tu o tzw. barwie temperaturowej światła białego. Dla barwy najbardziej zbliżonej do naturalnej jest to około 4000 kelwinów (K). Barwę taką nazywamy naturalną, czy też neutralną. Pamiętajmy również, aby wybierać źródła światła przetestowane, opatrzone odpowiednimi normami bezpieczeństwa fotobiologicznego. Jest to wówczas zdrowe światło, przyjazne dla naszych oczu. Oświetlenie led wykonane zgodnie z normami, stanowi gwarancję, że wzrok jest chroniony przed luminacją, czyli wysoką jaskrawością oraz przed nadmierną ekspozycją na światło niebieskie. Dodatkowo warto pamiętać, że ledy nie emitują żadnych substancji czy promieni szkodliwych oraz nie emitują w nadmiarze ciepła. Dzięki temu są w pełni bezpieczne i ekologiczne.

Oświetlenie zdrowe i niemęczące oczy, czyli jakie? Krótkie podsumowanie

Wybierając oświetlenie kierujmy się wspomnianą barwą temperaturową, której dokładne wartości i przedziały są następujące:

• barwa ciepła (poniżej 3300 K),

• barwa neutralna (3300-5300 K),

• barwa zimna (powyżej 5300 K).

Jakie światło jest lepsze zimne czy ciepłe?

Barwę zawsze dobieramy do funkcjonalności oświetlenia. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi. Najzdrowsze jest neutralne. Nie zawsze jednak barwa naturalna jest najlepszym wyborem, ze względu na przeznaczenie. Najlepszym przykładem jest strefa robocza, do pracy czy nauki. W tym przypadku warto postawić na barwę nieco chłodniejszą, która sprzyja koncentracji i wzmożonej aktywności, nie usypia i nie odpręża w nadmiarze.

Zdrowe i korzystne oświetlenie dla oczu, a wskaźnik oddawania barw (Ra)

Ostatnią istotną kwestią jest wskaźnik realności oddawania barw, który wskazuje, czy w danym świetle, naturalne barwy otoczenia są jak najwierniej oddane. Oczywiście im jego poziom jest wyższy, tym korzystniej. Wskaźnik ten oscyluje w przedziale od 1 do 100, przy czym jego wartość >80 jest bardzo korzystną wartością, z punktu widzenia naszych oczu.

Sprawdź również: