Ile opraw LED na jednym obwodzie?

Jeszcze do niedawna w budynkach układano zdecydowanie mniejszą niż obecnie ilość obwodów elektrycznych. Wiązało się to z dużo mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, bowiem mniej było urządzeń wymagających zasilania elektrycznego.

Celem takiego rozwiązania jest podział zasilania na odrębne, całkowicie oddzielnie działające obwody. Dzięki temu nawet, jeśli dojdzie do awarii jednego z nich, nie rzutuje to na pracę pozostałych obwodów i podpiętych urządzeń czy opraw świetlnych.

Obwody elektryczne dzielimy co do zasady na: obwody oświetleniowe, obwody gniazd wtyczkowych i obwody przeznaczone dla potrzeb urządzeń o większej mocy (2kW i więcej). Wydzielając poszczególne obwody w budynku należy zachować zasadę równomierności obciążeń. Dbamy o to, aby przewody w poszczególnych obwodach nie przegrzały się, sieć była zabezpieczona i nie dochodziło do awarii.

Ile obwodów elektrycznych obecnie w budynkach?

Jeszcze kiedyś było to od 3 do 6 obwodów, obecnie są to różne ilości, w zależności od potrzeb, np.:

- obwód na gniazdka w łazience

- obwód na oświetlenie w łazience i ubikacji,

- obwód na lodówkę i zmywarkę,

- obwód na resztę gniazdek w kuchni i piekarnik,

- obwód na mały pokój i korytarz do gniazdek,

- obwód na duży pokój do gniazdek,

- obwód na światło w kuchni i korytarz plus włącznik na światło na korytarzu – zadbajmy o oprawy w nowoczesnej technologii led ,

- obwód na światło w pokojach – najlepiej oprawy ledowe, które są energooszczędne.

Obwód oświetleniowy – ile ledowych opraw przyjmujemy? Jaka jest w tym zakresie zasada?

Przyjmuje się w praktyce, że na jednym obwodzie oświetleniowym może być około 10-20 opraw świetlnych led. Pamiętajmy jednak o wspomnianej równomierności rozłożenia.

Przeczytaj także inne artykuły: