Jak dobrze oświetlić niskie pomieszczenie?

Za niskie pomieszczenia uważa się te o wysokości w zakresie od 2,4 do 2,6 metra. W takim przypadku odpowiednio dopasowane oświetlenie pozwala uniknąć wrażenia klaustrofobiczności i nadmiernego przytłoczenia. Należy jednak mieć na uwadze, że dobór oświetlenia do niskich pomieszczeń jest jedną ze składowych całej aranżacji, do której należy podejść kompleksowo – począwszy od wyeksponowania światła dziennego, aż po dobór jasnych ścian oraz niezbyt masywnych mebli. W niskich pomieszczeniach oświetlenie ma istotne znaczenie dla jego optycznego powiększenia, jak i budowania klimatu sprzyjającego komfortowemu wypoczywaniu. Warto zatem skorzystać w praktycznych wskazówek zawartych w poniższym artykule.

W jaki sposób optycznie podnieść sufit w niskim pokoju?

Kluczowe w dobieraniu oświetlenia do niskich pomieszczeń jest to, aby było ono równomierne i nie dawało cieni, które mogłyby spowodować, że będzie wydawało się ono jeszcze niższe. Specjaliści wskazują, że powinno unikać się wiszących opraw oświetleniowych, zwłaszcza tych na długim przewodzie, które optycznie obniżają wysokość pokoju, przez może się wydawać bardziej przytłaczające.

Jednocześnie niezwykle istotne jest to, aby dostosować natężenie, jak i barwę światła. Światło o niskim natężeniu może znacznie przyciemnić wnętrze, z kolei duże natężenie (zwłaszcza w połączeniu z zimą barwą) może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się bardzo sterylne, ale i męczące dla oczu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie ciepłego oświetlenia LED, które pozwoli optycznie powiększyć niskie pomieszczenie i jednocześnie sprawi, że stanie się ono znacznie bardziej przytulne. Doskonałym wyborem są między innymi taśmy LED, które oferowane są przez internetowy sklep Ledovo MULTIWHITE CCT 3 BARWY W 1 w taśmie, dostępne w trzech wariantach długości – 5, 15 oraz 20 metrów. Główną cechą tego modelu jest możliwość dostosowania jednego z trzech kolorów oświetlenia: białego ciepłego, białego zimnego oraz białego neutralnego w zakresie od 3000K (dla barwy zimnej) do 6000K (dla barwy ciepłej), dlatego idealnie sprawdzi się w niskich pomieszczeniach. Jednak z uwagi na możliwość regulacji nadaje się do wszystkich typów wnętrz.

Ponadto takie oświetlenie LED w taśmie to doskonałe rozwiązanie nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w lokalach usługowych, w których stawia się na nowoczesny design, ale i funkcjonalność. Na uwagę zasługuje fakt bardzo prostego montażu – wystarczy bowiem taśmę LED przykleić do sufitu dzięki dwustronnej taśmie, a następnie połączyć całość dzięki kostkom wielotorowym.

Dodatkowe wskazówki dotyczące oświetlenia niskich pomieszczeń

Oprócz taśm ledowych do niskich pomieszczeń można także zastosować kinkiety, które dodatkowo doświetlą przestrzeń i optycznie ją powiększą. Dobrym wyborem będą oprawy oświetleniowe, których strumień światła będzie skierowany w stronę sufitu. Dzięki temu pomieszczenie będzie optycznie wyraźnie wyższe – warto dobrać do nich jedną z wielu naszych żarówek LED, na przykład LEDLINE E14 5W JDR R39 z małym gwintem o białej barwie zbliżonej do światła dziennego, co z pewnością zwiększy komfort przebywania w każdym pomieszczeniu.

Zobacz także inne wpisy oraz przykładowe produkty: