Jak sterować oświetleniem w ogrodzie?
Jak sterować oświetleniem w ogrodzie? Czyli skuteczne metody na zarządzanie oświetleniem na zewnątrz?
Lampy pojawiają się w różnych ogrodowych, tarasowych, najogólniej ujmując zewnętrznych przestrzeniach posesji. Są miejsca szczególnie, gdzie oświetlenie i zarządzanie nim jest szczególnie potrzebne. Są to np.: ścieżki dojścia do domu – od bramki wejściowej do głównych drzwi, podjazdy, schody, strefa przy drzwiowa itp. Oświetlenie ogrodowe dotyczy także głównych ciągów komunikacyjnych wokół budynku, w strefie wypoczynku, na tarasie czy w altance.
Tradycyjny i klasyczny sposób sterowania oświetleniem w ogrodzie, czyli włączniki
Najbardziej klasycznym sposobem jest umieszczenie na ścianach włączników, mogą być wewnątrz jak i na zewnątrz, na elewacji posesji. Jest to tzw. przewodowe sterowanie oświetleniem w ogrodzie i wymaga poprowadzenia przewodów zasilających z sieci energii elektrycznej. Samo sterowanie to proste naciśnięcie przycisków.
Montaż włączników oraz instalacji elektrycznej (w tym kabli łączących lampy zewnętrzne z instalacją elektryczną) powinien być przewidziany na etapie projektowania i budowy domu. Późniejsza przebudowa instalacji wiąże się z ingerencją, remontem i większą komplikacją prac.
Instalację włączników do sterowania oświetleniem zewnętrznym jak zaznaczyliśmy można zlokalizować zarówno wewnątrz domu (np. w kuchni, garażu lub przy wyjściu na taras – w zależności od rozkładu pomieszczeń w budynku), jak i na zewnątrz (na elewacji budynku).
Pamiętajmy, aby włączniki nadawały się do użytku zewnętrznego, były odporne na warunki atmosferyczne, posiadały odpowiednia klasę IP.
Do sterowania oświetleniem zewnętrznym zazwyczaj stosuje się specjalne włączniki dzwonkowe, które odbijają klawisz po jego puszczeniu.
Usprawnienie klasycznego zarządzania oświetleniem w ogrodzie, czyli czujniki
Punkty oświetleniowe mogą być wyposażone dodatkowo w sensory ruchu i/lub czujniki zmierzchowe, a przy odpowiednim podłączeniu cała instalacja może być programowana przy pomocy odpowiedniego sterownika oświetlenia ogrodowego. Przy zastosowaniu bardziej rozbudowanych kontrolerów, na przykład ze ściemniaczami, możliwe jest też sterowanie światłem pod względem jego natężenia.
Dobrym sposobem jest więc wykorzystanie lamp wyposażonych w czujnik ruchu i/lub czujnik zmierzchu. Czujnik ruchu zapali lampę na określony czas jedynie w momencie wykrycia ruchu w jej zasięgu lub po zapadnięciu zmroku. Jest to bardzo energooszczędne rozwiązanie.
Zdalne sterowanie oświetleniem w ogrodzie – jakie propozycje?
Coraz częściej popularnością cieszą się dedykowane do oświetlenia piloty, którymi możemy zarządzać oświetleniem. Jeszcze bardziej przyjaznym rozwiązaniem dla użytkownika jest sterowanie z mobilnego urządzenia zewnętrznego np.: ze smartfonu. Zewnętrzna część takiego systemu zazwyczaj przypomina instalację przewodową – potrzebne są przewody doprowadzające zasilanie oraz sterownik oświetlenia ogrodowego z odpowiednią ilością wyjść podłączony do sieci.
Dalsze sterowanie odbywa się z użyciem: przycisku, pilota czy aplikacji. Można też zdecydować się na zakup lamp z wbudowanymi modułami zdalnego sterowania – ogranicza to liczbę koniecznych, dodatkowych urządzeń.
Przeciętny zestaw do sterowania oświetleniem zewnętrznym składa się z trzech elementów: lampy lub systemu lamp (wzajemnie ze sobą połączonych), zasilacza zewnętrznego i centralki, która pełni rolę mostka pomiędzy Twoim smartfonem a systemem oświetlenia.
Zobacz także inne wpisy blogowe, oraz przykładowe produkty: