Ile lumenów na zewnątrz?
Na zewnątrz, do oświetlenia budynku i jego najbliższego otoczenia polecamy technologię led. Jest to oświetlenie najbardziej wytrzymale i wydajne świetlnie, które zadowoli nas jednocześnie samym oświetleniem i finansowym aspektem.
W przypadku oświetlenia starszej generacji ważnym parametrem była moc świecenia. W przypadku technologii led mówimy z kolei o ilości lumenów, czyli jasności świecenia. Jeśli dodatkowo ten parametr odniesiemy do zużycia jednej jednostki energii elektrycznej to uzyskamy stopień energooszczędności lampy.
W przypadku więc oświetlenia zewnętrznego mówimy o ilości lumenów. Przyjmuje się, że w przestrzeni zewnętrznej powinno ono kształtować się następująco na 1 metr2:
- wejście do domu to 1000 lumenów;
- oświetlenie podjazdu to 2000-3000 lumenów;
- oświetlenie ścieżki i alejek w ogrodzie to 100-200 lumenów. Można użyć również reflektorów o mocy 300-500 lumenów, aby doświetlić bardziej wymagające obszary i ciągi komunikacyjne;
- strefa schodowa to 200-300 lumenów;
- oświetlenie basenu to 200-400 lumenów;
- podświetlenie krajobrazu ogrodu to 50-185 lumenów;
- oświetlenie patio i tarasu to moc około 500-1000 lumenów. Preferuje się mocniejsze światło z uwagi na rożne aktywności. Warto wybrać oprawy z możliwością regulacji natężenia świecenia;
- oświetlenie roślinności o niższej mocy, około 50-200 lumenów. Warto wykorzystać reflektory i lampy kierunkowe, skupiające światło na konkretnych elementach roślinnych;
- oświetlenie elementów architektonicznych, rzeźb, fontann to około 500-1000 lumenów, jest to oświetlenie akcentowe, co do zasady mocniejsze.
Oświetlenie zewnętrzne i ilość niezbędnych lumenów zależy więc każdorazowo od:
- wielkości powierzchni do oświetlenia;
- lokalizacji i usytuowania;
- funkcjonalności i pełnionej roli;
- strefowania przestrzeni zewnętrznej;
- własnych preferencji.
Należy przewidzieć potrzebną moc lumenów i odpowiednie rozproszenie światła dla następujących przestrzeni zewnętrznych:
- oświetlenie drzwi wejściowych;
- oświetlenie bramy;
- oświetlenie fasady budynku;
- oświetlenie schodów;
- oświetlenie alejek;
- oświetlenie tarasu/balkonu/altanki;
- oświetlenie ogrodu i roślinności.
Warto zadbać o oświetlenie z mocą regulacji natężenia świecenia w zależności od potrzeb oraz o czujniku ruchu i/lub zmierzchu.
Przeczytaj również inne wpisy: