Ile lux przy windzie? Jaka norma obowiązuje w tym zakresie?

Na początek zdefiniujmy, czym jest lux? Jest to jednostka miary natężenia światła, która informuje nas ile lumenów (jasność strumienia światła) przypada na 1 metr kwadratowy oświetlanego obszaru.

Winda to ważny element budynków wielopiętrowych. Oświetlenie odgrywa tu również istotną rolę, dbając o komfort użytkowania i bezpieczeństwo osób korzystających. Oświetlenie kabiny i szybu jest regulowane normą PN-EN 81-20, ale również oświetlenie przed windą jest unormowane w tych przepisach. Są to przepisy w zakresie bezpieczeństwa dotyczącego budowy i instalowania dźwigów.

Oświetlenie w szybach i w windzie na podstawie normy

Normalne oświetlenie wnętrza kabiny windy powinno być na poziomie 100 lux, a awaryjne przez minimum godzinę na poziomie 5 lux. Norma przewiduje też wymagania dotyczące awaryjnego oświetlenia na dachu kabiny, w podszybiu i w samym szybie. W szybie wykonuje się linię oświetleniową, tzw. lampy kanałowe zasilane z obwodu administracyjnego o natężeniu 50 lux.

Oświetlenie przy windzie według normy

W normie PN-EN 81-20 znajdziemy zapis: Oświetlenia naturalne lub sztuczne na przystankach na poziomie podłogi powinno mieć natężenie co najmniej 50lx po to, aby użytkujący, który otwiera drzwi przystankowe i chce wejść do kabiny mógł zobaczyć, co się przed nim znajduje, także wtedy gdy nastąpi awaria oświetlenia kabiny.

Zobacz również inne wpisy: