Ile lumenów na m2 warsztatu?

Warsztat to miejsce prac od ogólnych po zadania bardzo precyzyjne. Niezależnie czy warsztat ma charakter przemysłowy, czy prywatny powinien być odpowiednio doświetlony. Zapewnienie właściwego oświetlenia daje w rezultacie lepsze wyniki w pracy, wyższą jakość oraz większy komfort dla pracowników. To także kwestia bezpieczeństwa podczas wykonywanych czynności. Pomieszczenia warsztatowe to co do zasady, światło o dużej mocy. W tym przypadku wymienia się przykładowo żarówki led o mocy 400-500 lumenów.

Strumień świetlny w warsztacie – lumeny czy może luksy?

Zdecydowanie lepiej jest posługiwać się terminem luksow, w przypadku określania prawidłowego natężenia światła w warsztacie. Czym jest luks (lx)? Jest to miara oświetlenia wywołanego przez równomiernie rozłożony strumień świetlny o wartości 1 lumen (1 lm) padający na powierzchnię 1 m2, a więc 1lx = 1 lm/1m2.

Ile zatem luksów powinno mieć oświetlenie w warsztacie?

Wszystko zależy od precyzyjności wykonywanych zadań. Co do zasady im precyzyjność wzrasta, tym potrzeba mocniejszego oświetlenia i przeciwnie. Można przyjąć, że główne (centralne) oświetlenie warsztatu np.: samochodowego powinno mieć od 300 do 500 luksów. Oświetlenie umieszczone bezpośrednio nad blatem, polem roboczym powinno mieć z kolei od 700 do 1000 luksów. Ważny jest także współczynnik oddawania barw CRI – najlepiej jak w przestrzeni warsztatowej wynosi on: Ra>80, gwarantując wierne oddawanie barw oświetlonej przestrzeni.

Warsztat a oświetlenie – podsumowanie (luksy, UGR – miara olśnienia, Ra – odzwierciedlanie barw)

Prace montażowe w warsztacie:

• Montaż zgrubny – 200 luksów; 25 UGR; 80 Ra

• Montaż średni - 300 luksów; 25 UGR; 80 Ra

• Montaż dokładny – 500 luksów; 22 UGR; 80 Ra;

• Montaż precyzyjny – 750 luksów; 19 UGR; 80 Ra.;

• Mechanika precyzyjna – 1000 luksów; 19 UGR; 80 Ra.

Przeczytaj również inne wpisy: