Jakie oświetlenie do pracy zdalnej?
Jakie natężenie światła do pracy zdalnej?
Praca zdalna stopniowo staje się coraz powszechniejszą formą realizacji obowiązków. Jednak podobnie jak przypadku pracy stacjonarnej konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy, w tym oświetlenia, co ma istotne znaczenie dla komfortu pracy, jak i stanu naszego narządu wzroku. Jednym z najważniejszych parametrów jest natężenie światła.
W przypadku pracy zdalnej zaleca się stosowanie lamp biurkowych o natężeniu 500 luksów, przy czym jest to parametr odnoszący się do wysokości około 80 centymetrów, co odpowiada wysokości biurek lub stołów biurowych. Warto jednocześnie wskazać, że lampy do pracy zdalnej powinny charakteryzować się równomiernością natężenia na poziomie 0,60 oraz niskim współczynnikiem UIGR19, czyli niskim poziomem olśnienia. Dzięki temu lampa do pracy zdalnej skutecznie doświetla całą przestrzeń pracy i jednocześnie nie powoduje uczucia oślepienia oraz zmęczenia narządu wzroku.
Jaka barwa światła do zdalnej pracy?
Wybierając oświetlenie do pracy zdalnej należy wziąć pod uwagę także barwę światła. Specjaliści zalecają wybór światła o barwie neutralnej w zakresie temperaturowym od 3400 do 5300 kelwinów. Warto w tym miejscu wskazać, że niższe zakresy światła do pracy zdalnej odpowiadają spektrum barwy ciepłej, która z jednej strony działa odprężająco, co jest wskazane dla osób żyjących w dużym stresie, ale jednocześnie może ono działać usypiająco. Z drugiej strony wyższy zakres temperaturowy barwy światła do pracy zdalnej odpowiada spektrum światła zimnego, działa pobudzająco, jednak długotrwała praca w takich warunkach może przyczyniać się do szybszego męczenia się narządu wzroku, ponadto zimna barwa świata do pracy zdalnej może zaburzyć postrzeganie kolorów otoczenia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór oświetlenia do pracy biurowej w optymalnym zakresie dla uzyskania wysokiej wydajności pracy.
W którym miejscu umieścić źródło światła?
Niezwykle istotny jest sposób rozmieszczenia lamp do pracy zdalnej. W przypadku oświetlenia ogólnego takie oprawy powinny być umieszczone na środku sufitu, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie efektu równomiernego doświetlenia całego pomieszczenia. Z kolei lampy biurkowe są oświetleniem uzupełniającym i w tym przypadku sposób ich rozmieszczenia uzależniony jest od tego, która ręka jest dominująca u osoby siedzącej przy biurku. W przypadku osób praworęcznych lampa biurkowa do pracy zdalnej powinna znajdować się po lewej stronie i odwrotnie u osób leworęcznych. W ten sposób podczas pisania ręka nie zasłania źródła światła, co pozwala na dobre i równomierne oświetlenie całej przestrzeni wykonywanej pracy.
Poznaj ofertę oświetlenia do pracy zdalnej od Ledovo
Do pracy zdalnej polecamy wydajne lampy z oferty Ledovo, które nie tylko skutecznie doświetlą przestrzeń, ale jednocześnie będą dobrym dopełnieniem designu każdego stołu lub biurka. Doskonałym przykładem jest tutaj zwłaszcza lampa biurkowa Nina LED 3W o barwie temperaturowej 3000 6000 K. Wyróżnia ją ponadczasowy, elegancki design, ale także praktyczność, bowiem wyposażona jest w przybornik, w którym można umieścić przybory do pisania. Do pracy zdalnej świetnie nadaje się również lampa biurkowa Klara LED 5W o barwie światła 3000-6000 K, która ma regulowany kąt padania światła oraz minimalistyczny design.
Poznaj także inne produkty z naszej oferty, oraz przeczytaj więcej wpisów blogowych: