Jak oświetlić ogród i taras na jesień i zimę?
Jesień i zima wcale nie oznaczają dla naszego ogrodu czy tarasu całkowitego wyłączenia z użytkowania. O tej porze roku również możemy funkcjonalnie i estetycznie zagospodarować przestrzeń wokół posesji. Jednym z najbardziej praktycznych i wizualnych sposobów jest zaprojektowanie oświetlenia ogrodu i tarasu na porę jesienno-zimową. To właśnie wówczas nasza zewnętrzna przestrzeń potrzebuje największego doświetlenia, ponieważ dzień staje się bardzo krótki i szybko zapada zmrok.
Pierwszym najważniejszym krokiem jest strefowanie przestrzeni zewnętrznej, czyli podzielenie jej na określone obszary funkcjonalno-dekoracyjne. Zastosujemy dla nich odrębne oświetlenie. Wyróżniamy:
• Oświetlenie elewacji i ścian – dla pokreślenia architektury domu, struktury jego elewacji, koloru i samej konstrukcji domu;
• Oświetlenie strefy wejściowej i schodowej, zarówno do posesji jak i na taras – polecamy zwłaszcza niezastąpione lampy elewacyjne natynkowe i podtynkowe, kinkiety ścienne led;
• Dekoracyjne i akcentowe oświetlenie ogrodu – głównie chodzi o zaakcentowanie roślinności, drzew, kluczowych punktów ogrodu, mebli i dekoracji ogrodowych, budowanie przytulnej atmosfery;
• Cieniowanie ogrodu – zabawa światłem poprzez tworzenie iluminacji świetlnych, np.: światło rzucone na konkretne drzewo może rzucać fantazyjny cień na inne elementy ogrodu;
• Oświetlenie ścieżek i dróg, ciągów komunikacyjnych ogrodu – w celu swobodnego i bezpiecznego poruszania się po całym ogrodzie.
Jakie typy oświetlenia czy też opraw świetlnych najbardziej sprawdzą się w ogrodzie i na tarasie?
W każdym ogrodzie nie może zabraknąć charakterystycznych słupków ogrodowych. Dzięki nim możesz oświetlić krawędzie ścieżek i chodników lub każdy dowolny inny obszar. W tej roli sprawdzą się także oprawy typu spot, najazdowe, umieszczane w gruncie, w trawie, czy na podjeździe. Dają funkcjonalne, nieoślepiające, a przy tym dekoracyjne światło na powierzchnię ogrodu.
Kolejnym rodzajem opraw są reflektory ogrodowe, czy też naświetlacze led. Warto umieścić je u podstaw drzew czy w pobliżu wyższych roślin, czy krzewów. Zdecydowanie podkreślają ich wygląd i walory, zaakcentują ich tekstury, liście, wydobędą każdy detal.
Jeśli chodzi o oświetlenie samej elewacji oraz stref wejściowych/wyjściowych warto postawić na kinkiety ścienne led, które nie tylko dają ukierunkowane światło – w dół, w górę, w obie strony jednocześnie, ale także dekoracyjnie upiększają samą posesję.
W ofercie oświetleniowej znajdziemy wiele opraw, które występują w formie nazwanych serii, czyli znajdziemy zarówno słupki oświetleniowe led, jak i kinkiety ścienne i inne oprawy utrzymane w tym samym design. Dzięki temu nasz ogród będzie wizualnie spójny.
Na zadaszonym tarasie możemy też pokusić się o lampy wiszące, oczywiście do zewnętrznego użytku, które budują fantastyczną jesienną atmosferę i upiększą taras.
Lampy solarne led dla kreowania jesienno-zimowej aury w ogrodzie
Nie bez znaczenia pozostają też lampy solarne led, które są ratunkiem wszędzie tam, gdzie występuje problem z doprowadzeniem energii elektrycznej. Pamiętajmy, że solarne nie oznacza wyłącznie ładowania w pełnym słońcu latem. Także jesienią i zimą, w ciągu dnia naładujemy efektywnie nasze solarne oprawy.
Dla budowania jesienno-zimowej aury polecamy też girlandy świetlne, kule ledowe, czy popularne taśmy led.
Pamiętajmy, ze zima to też obowiązkowe, charakterystyczne oświetlenie Świąt Bożego Narodzenia. Tu również z pomocą przychodzi technologia led, która cechuje się największą z dostępnych energooszczędnością źródeł światła, bezpieczeństwem w eksploatacji i długą żywotnością.
Jak technicznie oświetlić ogród i taras?
Oświetlenie ogrodowe można zasilać z zewnętrznej rozdzielnicy, czy hermetycznej skrzynki. Należy bezwzględnie pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego bezpiecznika, który ochroni naszą instalację przed przypadkowym spięciem czy uszkodzeniem. Po wyjściu na zewnątrz oświetlenie ogrodowe należy zasilać za pomocą trzyżyłowego przewodu przystosowanego i dedykowanego do instalacji zewnętrznych oraz przeznaczonego do montażu naziemnego. Kabel powinien być odpowiednio zabezpieczony i mieć grubość minimum 1,5 mm².
Zobacz inne wpisy blogowe: