Lampy ogrodowe na prąd – jakie warto wybrać do ogrodu i na taras

Lampy ogrodowe na prąd to inaczej lampy napięciowe. Tego typu lampy ogrodowe wymagają doprowadzenia instalacji elektrycznej. W związku z tym należy sporządzić dokładny projekt rozmieszczenia i lokalizacji lamp oraz niezbędnych przewodów elektrycznych. W tym wypadku koniecznym jest dokonanie odpowiednich wykopów pod rekomendowane rynienki z kablami.

Wśród lamp ogrodowych na prąd najpopularniejsze to lampy ogrodowe stojące, masztowe, lampy ogrodowe wiszące, kinkiety elewacyjne i plafony oraz reflektorki. Lampy ogrodowe na prąd to więc cała gama produktów do oświetlenia poszczególnych stref ogrodu, domu, tarasu czy balkonu. Możemy zakupić pojedyncze lampy ogrodowe na prąd, albo też zdecydować się na całe serie. Wówczas mamy do wyboru rożne typy oświetlenia ogrodowego na prąd, utrzymane w jednakowej stylistyce.

Najważniejsze strefy domowego otocznia, wymagające doświetlenia lampami ogrodowymi na prąd:

- strefa wejścia/wyjścia (dom, garaż, taras);

- wszelkie strefy komunikacyjne, np.: alejki, dróżki, podjazdy itp.;

- strefa odpoczynku np.: taras/balkon, altanka itp.;

- elewacja budynku – w celu całościowego doświetlenia budynku;

- roślinność ogrodowa – dla podkreślenia walorów ogrodu.

Oświetlenie ogrodowe na prąd – jak instalowa ?

Najczęściej instalacja oświetlenia ogrodowego na prąd jest zasilana z dodatkowego obwodu instalacji domowej. Tak jest najpraktyczniej i najbezpieczniej. Dodatkowo w celu zwiększenia bezpieczeństwa warto wyposażyć instalację w wyłącznik nadmiarowo-prądowy oraz różnicowo-prądowy. W zależności od wielkości ogrodu możemy zdecydować się na niskie napięcie zasilania typu 12V lub 24 V – gdy ogród jest niewielki, albo też zastosować napięcie sieciowe 230V. Takie rozwiązanie jest zwłaszcza rekomendowane przy większych działkach ogrodowych. Instalację 230V możemy z powodzeniem wykorzystać nie tylko dla oświetlenia ogrodowego na prąd, ale także dla wszelkich urządzeń ogrodowych. Może okazać się to bardzo użyteczne.Przewody elektryczne prowadzimy w ogrodzie w specjalnych rurkach ochronnych, które wkopujemy w ziemię. Głębokość rowka na oświetlenie ogrodowe na prąd powinno wynosić około 0,5 do 1 metra. Ważnym jest także poprowadzenie przewodów w odpowiedniej odległości od drzew, instalacji wodnej i fundamentów.Przewody układamy w liniach prostych, nie zakrzywiamy ich, nie tworzymy łuków. Jeśli korzystamy z jednego obwodu dla oświetlenia ogrodu na prąd to wystarczającym będzie kabel zasilający trójżyłowy. Przy większej liczbie obwodów potrzebny będzie kabel pięciożyłowy. Wystarczający przekrój żyły w kablu przewodowym to min. 2,5 mm, a odporność napięciowa całego przewodu powinna wynosić do 1kV.

Lampy do ogrodu na prąd – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wybierając lampy do ogrodu na prąd należy mieć na uwadze nie tylko ich wizualne i estetyczne parametry, ale także te techniczne. Każdorazowo zwró my uwagę na klasę szczelności lampy ogrodowej na prąd. Klasa ta oznaczona jest symbolem IP. Im wyższy wskaźnik, tym większa hermetyczność lampy ogrodowej na prąd względem wilgoci, wody, pyłów, kurzu i innych zanieczyszczeń. Wybierając lampy do ogrodu na prąd zwró my także uwagę na:

- materiał i tworzywa wykonania lampy (np.: aluminium, stal ocynkowana, poliwęglan, termoodporna plexi itp.);

- czy światło ledowe jest zintegrowane czy wymagane odrębnie do instalacji? np.: powszechna żarówka o gwincie E27;

- jasność świecenia lampy;

- kąt świecenia i rozproszenia światła itp.