Jak oświetlić skalniak?
Oświetlenie skalniaka to swoista "kropka nad i" w jego aranżacji. Oświetlenie ma na celu wyeksponowanie jego walorów, nawet po zmroku. Możemy cieszyć się jego kompozycją, spędzając wieczornie czas w ogrodzie. Roślinność przy odpowiednio dobranym i rozmieszczonym oświetleniu oddaje swoje piękno i rzeczywistą kolorystykę barw. Dodatkowo tworzy się swoista iluminacja świetlna.
Czym jest skalniak i jak go doświetlić?
Aby dobrać odpowiednie oświetlenie dla skalniaka, najpierw należy zrozumieć jego istotę. Skalniak, inaczej zwany ogródkiem skalnym to przydomowa miniatura łańcucha górskiego, krajobrazu wysokich gór z jego nisko pnącą się roślinnością. Skalniak najczęściej ułożony jest w formie wzniesienia przy skarpach czy murach, czasem spotykamy też płaskie skalniaki. Najczęściej jednak ma grzbiet o rożnej wysokości, rozmaite wzniesienia i doliny. Skalniak cechuje niska roślinność, ułożona piętrowo na tarasach stworzonych z kamieni, przypominająca górską łąkę. Skalniak to więc kamienie, żwirowane rabaty, ścieżki z gruboziarnistego piasku, tłuczeń kamienny, czasem strumyki wody. Doświetlenie skalniaka powinno uwzględniać jego cechy charakterystyczne i naturalnie wkomponować się w krajobraz. Oświetlenie skalniaka nie może dominować, powinno być subtelne, wtopione w całość, acz jednocześnie doskonale uwypuklające jego piękno.
Jak oświetlić skalniak? Czyli propozycje dla wyboru oświetlenia
W przypadku oświetlenia skalniaka sprawdzą się lampy typu reflektory ledowe. Jest to oprawa świetlna przystosowana do punktowego oświetlenia konkretnych obiektów, roślinności. Daje jasne i skupione światło oraz pozwala osiągnąć interesujące efekty świetlne poprzez ukierunkowanie światła pod różnym kątem na określoną przestrzeń. Takie źródło światła bez problemów możemy zamocować na stałe na ziemi.
Innym rozwiązaniem są lampki nawierzchniowe, oprawy punktowe led, które wpuszczane są w powierzchnię. Dużym atutem jest możliwość ich montażu w różnych powierzchniach. Dekoracyjnym oświetleniem mogą być także lampki stojące led na baterie, np.: kule ledowe, latarnie ledowe. Mają charakter mocno dekoracyjny, acz w większym stopniu ingerują w przestrzeń skalniaka.
Oświetlenie skalniaka a lampy led solarne
Znakomitą propozycją są lampy solarne led, które można umieścić nawet w trudnodostępnych lokalizacjach. Są to lampy ekologiczne i wykorzystujące naturalne światło słońca. Nie wymagają żadnego okablowania.
Oświetlenie skalniaka a technologia led
Projektując oświetlenie sklaniaka warto skupić się na oprawach świetlnych led. Cechuje je wysoka energooszczędność, więc nasze rachunki nie będą wysokie. Dodatkowo jest to źródło światła wytrzymałe, mocne, jasne i o wysokim wskaźniku odzwierciedlania naturalnych barw, co przy roślinności i naturze jest niezwykle ważne. Pamiętajmy o wyborze każdorazowo opraw świetlnych o wysokim poziomie ochrony IP - wodoszczelność i pyłoszczelność, np.: IP44, IP65, IP68.
Zobacz także: