Ledy ogrodowe - czyli dlaczego warto postawić na technologię led oświetlenia ogrodu?
Ledy w ogrodzie to kategoria produktowa, po którą coraz chętniej sięgają posiadacze ogrodu, a także profesjonalni architekci i projektanci ogrodów. Oświetlenie w ogrodzie stanowi ważny element jego aranżacji, bowiem rzutuje wprost na funkcjonalność i komfort korzystania z przestrzeni ogrodowej po zmroku, zwiększa bezpieczeństwo, a także buduje klimat ogrodu, dba o wizualną jego stronę.
Ledy w ogrodzie a energooszczędność, czyli ich wysoki współczynnik efektywności świetlnej
Ledy ogrodowe są technologią najkorzystniejszą z punktu widzenia zastosowań w zewnętrznej przestrzeni ogrodowej, a także we wszystkich miejscach zadaszonych ogrodu jak.: altanki, pergole, taras itp. Ledy w ogrodzie to przede wszystkim gwarancja wysokiej energooszczędności, a na tym zależy każdemu, aby koszty utrzymania ogrodu był na możliwie najniższym poziomie. Rachunki za prąd w przypadku ledowego oświetlenia w ogrodzie są nawet o 80% mniejsze w stosunku do tradycyjnego oświetlenia.
Oświetlenie ledowe w ogrodzie - przykład na najlepszą wydajność świetlną ledów
Warto powyższą tezę poprzeć rzeczywistym przykładem wartościowym. Otóż tradycyjna żarówka ma około 6-27 lumenów/W efektywności. Siła jasności świecenia strumienia świetlnego wzrasta wraz z jej mocą. I tak żarówka tradycyjna 15W ma efektywność świetlną na poziomie 6lm/W, 60W - 11,8lm/W, 100W - 13,6 lm/W, a 500W - 16,6 lm/W. Żarówki halogenowe to z kolei większa skuteczność świetlna od tradycyjnych - ze względu na wyższą temperaturę żarnika, np.: 60W to 14lm/W, a 100W to 26lm/W. Najlepsze osiągi, wręcz niedoścignione mają jednak ledy - dostępne obecnie na rynku mogą osiągać skuteczność świetlną na poziomie aż około 70-120lm/W.
Ledy w ogrodzie - inne zalety technologii diod ledowych
Wykorzystanie ledów w ogrodzie to także:
- nie przegrzewanie się źródła światła i opraw świetlnych;
- bezpieczeństwo w użytkowaniu;
- długa żywotność w świeceniu; wysoki stopień bezawaryjności podczas świecenia;
- jasne światło o wysokim współczynniku odzwierciedlenia barw naturalnych (ra);
- brak efektu migotania;
- brak emisji jakichkolwiek szkodliwych substancji i inne.
Ledy w ogrodzie - jakie oświetlenie wybrać? Podpowiadamy jakie oprawy ledowe są najmodniejsze i najbardziej funkcjonalne?
Oferta lamp ledowych do ogrodu jest naprawdę szeroka. Wśród produktów o różnej stylistyce możemy znaleźć m.in.: lampy ogrodowe stojące, lampy słupki, kinkiety zewnętrzne, reflektory, naświetlacze led, lampy punktowe i najazdowe led, latarnie, a także typowe lampy dekoracyjne jak: kule ledowe, latarnie ledowe, girlandy itp.
Dobierając ledy do ogrodu należy kierować się m.in. następującymi, sprawdzonymi zasadami, tj. Gdy występują np.:
- piesze trakty, ścieżki i ciągi komunikacyjne - najlepiej sprawdzą się słupki oświetleniowe, stylowe latarnie;
- ścieżki, podjazdy do garażu, grządki - polecamy oprawy najazdowe i oprawy punktowe led;
- fontanny, oczka wodne, podświetlenie drzew i roślinności - tu również królują oprawy punktowe oraz reflektory led i naświetlacze;
- obszar schodów, elewacja budynku, wejście, taras, altana - polecamy kinkiety naścienne zewnętrzne, lampy wiszące zewnętrzne, lampy stojące;
- miejsca trudnodostępne do sieci elektrycznej - sprawdzą się funkcjonalne lampy solarne led.
Zobacz także: