Dlaczego ledy świecą na różne kolory?
Ledy to bardzo interesująca technologia i niezwykle popularna. Można śmiało rzec, że zrewolucjonizowała rynek oświetleniowy. W tym zakresie pojawia się wiele pytań o działanie ledów. Jednym z nich jest pytanie o ich kolor i o to jak jest uzyskiwany. Jest to ściśle powiązane z budową samej diody led.
Kolor świecenia zależy od użytego w produkcji półprzewodnika i jego właściwości. To on przetwarza prąd na światło. Kolor świecenia zależy od długości fali jakie elektrony muszą przebyć, aby znaleźć się po drugiej stronie bazy diody. Możemy dzięki temu uzyskać kilka kolorów, np.: niebieski, czerwony, zielony, pomarańczowy, żółty. Najciekawszym jest to, że ledy produkują światło o konkretnym kolorze, bez nakładania jakichkolwiek specjalnych filtrów, przez które musiałoby przejść światło, aby uzyskać kolor. Dioda led generuje kolorowe światło od razu, wewnątrz diody.
Jak działa mechanizm emisji kolorowego światła?
Dioda led jest diodą elektroluminescencyjną. Światło w niej powstaje wskutek reakcji chemicznej – przez substancję chemiczną przepływa prąd generując zjawisko elektroluminescencji (łączenie cząstek naładowanych dodatnio i ujemnie).
Sama dioda to wspomniany chip półprzewodnikowy zbudowany w oparciu o kryształ z dwoma warstwami. Jedna z elektronami, a druga z „dziurami”. Na skutek działania prądu elektrony przedostają się do drugiej z warstw. Sam „przeskok” i jego długość decydują o kolorze „wyrzucanego” na zewnątrz światła. Diody więc co do zasady są po prostu kolorowe.
Co więc z kolorem białym w ledach?
Założyliśmy, że ledy mogą świecić na różne kolory, co więc z kolorem białym? Jest on uzyskiwany z niebieskiej diody, poprzez nałożenie na soczewkę diody specjalnego luminoforu. Nie widzimy więc oryginalnego niebieskiego koloru, a właśnie ten pożądany - biały.
Inną metodą jest tzw. mieszanie kolorów w odpowiednich proporcjach. Jest to technika zwana RGB. W tej metodzie mieszane są trzy podstawowe barwy diod led – czerwona (red), zielona (green) i niebieska (blue). W jednej diodzie zamknięte zostają trzy miniaturowe diody i po dobraniu odpowiednich ich proporcji świecenia można uzyskać kolor biały. Minusem jest to, że wówczas kolor biały niski poziom wskaźnika CPI – czyli realności odzwierciedlania barw w świetle.
Co więcej, dzięki takiej konstrukcji diody oraz technice RGB możemy uzyskać prawie każdy, dowolny kolor świecenia.
Sprawdź także inne produkty i wpisu: