Co najczęściej psuje się w żarówkach LED?
Żarówki ledowe to najnowocześniejsza z dostępnych technologii oświetlenia. Ich budowa jest zupełnie inna niż tradycyjnych źródeł oświetlenia. Główna, zauważalna różnica to brak żarnika, który w klasycznych żarówkach często ulegał przepaleniu i przerwaniu. W żarówce led działa dioda elektroluminescencyjna, na którą składa się z kolei: niebieska dioda, luminofor i chip półprzewodnikowy.
Budowa samej żarówki ledowej to z kolei odpowiednio:
- obudowa;
- płytka ze wspomnianymi diodami;
- płytka z elementami takimi jak: prostownik, kondensator tłumiący i przetwornica;
- aluminiowy korpus o znacznej efektywności chłodzenia;
- gwint żarówki.
Co do zasady awaryjność źródeł oświetlenia led jest niska, producenci zazwyczaj podają żywotność żarówki poprzez określenie godzin jej nieprzerwanego, bezawaryjnego świecenia oraz liczbę cykli, czyli ilość włączeń i wyłączeń. W porównaniu z tradycyjnym oświetleniem, ledowe jest zdecydowanie bardziej wytrzymałe i dużo bardziej żywotne. Nie oznacza to jednak, że żarówki led nie psują się. Głównie wpływa na to jakość komponentów i materiałów żarówki. Warto zadbać o to, aby kupować produkty markowe led wyłącznie u renomowanych sprzedawców i producentów – cena relatywnie wyższa, ale wprost przekłada się to na niezawodność w pracy żarówek.
Jakie elementy ledowych żarówek są najbardziej awaryjne?
Element, który może statystycznie ulec awarii najczęściej w żarówkach led to ich wewnętrzny układ zasilania. Kolejno może to być także: dioda led lub oprawa oraz system odprowadzania ciepła. Z uwagi na to, że jest to system hermetycznie zamknięty nie ma możliwości naprawy takiej żarówki led.
Jakie są najczęstsze przyczyny tego, że żarówka led uległa awarii?
Przyczyn usterki najczęściej należy upatrywać w:
- sieci elektrycznej – może zdarzyć się, że sieć jest wykonana niedokładnie, przewody mogą wymagać wymiany: zaśniedziałe lub zabrudzone. Wszelkie problemy z siecią jak iskrzenia, przepięcia czy skoki napięcia wpływają negatywnie na oświetlenie ledowe – zwłaszcza na przetwornice żarówek led;
- systemie odprowadzania ciepła – ledy nie mają dużych strat cieplnych, jak to ma miejsce przy wolframowych żarówkach. Emitują jednak ciepło, które powinno być prawidłowo odprowadzane. Najczęściej tańsze oświetlenie może posiadać awaryjne oprawy, co w konsekwencji może prowadzić do przepalenia się ledów;
- błędach w eksploatacji, takich jak: używanie żarówek led bez odpowiedniej klasy IP w wilgotnych warunkach, niedopasowanie żarówki do oprawy (niedopasowanie odpowiedniej ich mocy).
Jak uniknąć uszkodzenia oświetlenia LED przy skokach napięcia?
Warto wybrać żarówki led wysokiej jakości, których układ zasilania, chroni przed przepięciami. Dodatkowo w miejscach, gdzie występują wysokie skoki napięcia, należy montować zabezpieczenia przepięciowe.
Zobacz także inne produkty i wpisu: