Czy ledy tracą moc? Czy może się to przydarzyć i co jest tego przyczyną?

Ledy to obecnie najskuteczniejsza technologia oświetleniowa z dostępnych na rynku. Dodatkowo jej atutem jest wysoka energooszczędność oraz długa żywotność w świeceniu. Ledy co to zasady nie wypalają się tak, jak żarówki klasyczne wolframowe, jednak nie oznacza to, że nie mogą się przydarzyć awarie w mocy ich świecenia. Najczęściej zależne są od konkretnych przesłanek, o czym poniżej.

Dlaczego wiec led może tracić swoją moc wraz z czasem użytkowania?

Przede wszystkim zależy to od jakości samych diod led. W tym przypadku nie warto stawiać na niską cenę diod ledowych, bowiem zazwyczaj idzie to w parze z niską ich jakością. Warto wybierać ledy wysokiej jakości, z dobrych komponentów i sprawdzonych producentów. W takim przypadku zazwyczaj otrzymujemy od producenta gwarancję długiej żywotności ledów i braku utraty przez nich mocy w trakcie eksploatacji. Bezawaryjność świecenia dotyczy braku słabnięcia wraz z czasem oraz braku efektu wyraźnego migotania. Niskogatunkowa dioda led z kolei może zmienić odcień i moc emitowanego światła w zauważalny sposób. Przebieg degradacji ledów niskiej jakości może przebiegać szybko.

Co jest najczęściej przyczyną tego, że ledy tracą moc?

Poza wspomnianą jakością produktu jest jeszcze kilka przesłanek. Najczęściej są to błędy związane z montażem, uszkodzenie led podczas montażu, a także niewłaściwy dobór zasilacza. Przy paskach ledowych często zdarza się, że łączymy ze sobą zbyt długie odcinki metodą szeregową, chcąc uzyskać długi ciąg świetlny. Zasilanie nie jest wówczas takie samo na całej długości i może przyczynić się do tego, że ledy na końcu tracą moc świecenia.

Najczęściej jednak chodzi o zasilacz o niewłaściwej mocy. Pamiętajmy, ze ledy nie lubią przegrzewania się, które może powodować zmniejszenie jasności, słabnięcia led. Zanim podłączysz zasilanie do LED-ów, upewnij się, czy nie przekroczysz dopuszczalnego nagrzewania - zwykle trzeba ograniczać im prąd (opornik), bo one same z siebie nie potrafią go rozsądnie ograniczać. Zasilacz jest więc strategicznym elementem, jego moc + zapas mocy (około 20%) ściśle wpływają na jakość świecenia.

Przeczytaj także inne wpisy: