Jak podłączyć kondensator do led? Czy jest on konieczny?

Kondensator dodajemy w określonych sytuacjach. Możemy go zastosować przy żarówkach led, gdy używamy włącznika światła z dodatkowym podświetleniem. W takich sytuacjach może bowiem zdarzyć się, że nawet po wyłączeniu napięcia, układ przetwornicy długo się rozładowuje co powoduje w konsekwencji efekt dalszego żarzenia się żarówki led. Jest to relatywnie częste zjawisko.

W przypadku montażu np.: taśm ledowych nie potrzeba instalacji kondensatora, bowiem zasilacze do taśm led mają już wbudowane kondensatory, które zbierają ładunek. Do poprawnego więc działania taśmy led nie potrzeba dodatkowego kondensatora. W najprostszym zestawie znajdziemy zasilacz z wbudowanym transformatorem.

Jak zamontować kondensator, gdy chcemy zapobiec wspomnianemu żarzeniu się żarówek led?

Wówczas używamy omawiany kondensator, jest to niedrogie i proste rozwiązanie, dostępne w wielu sklepach. Montaż takiego kondensatora równolegle do kostki przyłączeniowej w lampie lub w puszcze elektrycznej łącznika podświetlanego spowoduje, że ustaną problemy z migotaniem, rozbłyskami czy też z żarzeniem się led. Taki kondensator jednocześnie wydłuża żywotność źródła światła led.

Jak go przyłączamy?

Kondensator podpinamy równolegle do obwodu, do kostki przyłączeniowej oprawy świetlnej led. Oznacza to, ze jedną odnogę kondensatora łączymy z przewodem neutralnym, a drugą z przewodem fazowym liniowym. Zakupując dowolny kondensator otrzymujemy w zestawie dokładnie rozpisany przez producenta schemat przyłączenia. Przed przystąpieniem do instalacji należy upewnić się, że wyłączone jest zasilanie elektryczne dla celów bezpieczeństwa.

Zobacz także inne wpisy: