Czy lampy solarne działają w zimę?

Wielu z nas lampy solarne kojarzą się z oddawaniem pobranej energii słonecznej w formie oświetlenia, ale tylko w okresach słonecznych i w porze wiosenno-letniej. Wydawać się może, że nie są one przydatne w okresie zimowym. Jest to mit i zbytnie uproszczenie sprawy. Oczywiście dobrze jest, gdy lampy solarne mogą zostać wystawione na możliwie jak najdłuższy kontakt ze światłem słonecznym, ale zimą bywa różnie.

Czy lampy solarne są w stanie doświetlić teren zimą?

Otóż tak. Oczywistym jest, że latem, gdy dni są dłuższe, słońce świeci intensywniej, to lampy solarne produkują więcej energii elektrycznej. Nie oznacza to jednak, że nie działają w jesienne i zimowe dni, w pochmurny czas. Są one w stanie oświetlić skutecznie obszar, jednak z mniejszą wydajnością.

Warto jednak wybrać lampy solarne dobrej jakości. Starsze modele posiadają panele polikrystaliczne, które rzeczywiście sprawdzają się zdecydowanie w słoneczne dni. Nowoczesne lampy solarne to już panele monokrystaliczne, które zapewniają skuteczne ładowanie zarówno w dni słoneczne jak i te pochmurne.

Nowoczesne oprawy mogą działać również zimą

Niektóre lampy solarne wyposażone są w innowacyjną technologię, która umożliwia dopasowanie natężenia świecenia lampy solarnej do stopnia jej naładowania. Oznacza to, że nawet zimą, przy niepełnym naładowaniu akumulatora lampy solarnej, jest ona w stanie rozłożyć równomiernie posiadaną energię na odpowiedni czas świecenia – np.: od zmroku do świtu doświetlając bardzo dobrze dany obszar. Warto też zainwestować w lampy solarne z dodatkowym wejściem USB, które umożliwia ewentualne doładowanie lampy, w razie takiej konieczności.

Sprawdź także inne artykuły: