Jakie oświetlenie na balkonie?

Oświetlenie na balkonie daje nam możliwość wykorzystania tej przestrzeni również po zmroku. Pełni rolę funkcjonalną jak i dekoracyjną. Warto zadbać o dobór odpowiedniego oświetlenia na balkon.

Kierujmy się w jego wyborze oświetlenia następującymi założeniami:

- powinno być energooszczędne;

- dedykowane na zewnątrz;

- wybierzmy oświetlenie o odpowiedniej klasie szczelności IP;

- oświetlenie dopasowane do aranżacji, charakteru i kolorystyki balkonu;

- oświetlenie powinno być odpowiednio, równomiernie rozmieszczone, obejmujące poszczególne strefy balkonu.

Na balkon polecamy oświetlenie w technologii led, bowiem ono gwarantuje nam największą efektywność świetlną i niskie zużycie energii elektrycznej. Przekłada się to na korzyści dla budżetu gospodarstwa domowego.

Dodatkowo oświetlenie led cechuje się wytrzymałością w świeceniu, nie generuje strat cieplnych, nie nagrzewa się jak w przypadku tradycyjnego oświetlenia. Jest więc bezpieczne i oszczędne na balkon.

Każdorazowo na balkon wybierajmy wyłącznie oprawy świetlne dedykowane do wykorzystania ich na zewnątrz. Absolutnie nie należy na balkonie używać opraw do użytku wewnętrznego.

Rekomendujemy na balkon oprawy świetlne o odpowiedniej klasie szczelności IP, gwarantującej zabezpieczenie przed wodą, wilgocią, pyłami i innymi zanieczyszczeniami. Zaczynając od IP 23 i wzwyż, lampy nadają się do zawieszenia na balkonie czy tarasie, ale oprawy o stopniu IP 43 oraz IP 44 nadają się do tego najbardziej, idealne do zastosowania zewnętrznego.

Jakie rodzaj lamp wybrać na balkon?

Na balkon polecamy zwłaszcza następujące typy opraw świetlnych led:

- kinkiety led zewnętrzne, czyli lampy elewacyjne – rozmieszczane w równych odległościach od siebie wzdłuż balkonu, obowiązkowo znajdują się w strefie wejścia/wyjścia, mogą świecić w dół, w górę, lub w obie strony jednocześnie;

- lampy wiszące led zewnętrzne;

- węże świetlne i girlandy led – umieszczane wokół barierek, słupów konstrukcyjnych, pod sufitem czy przy krawędzi podłogi balkonu;

- lampy led solarne, np.: ozdobne lampiony, latarnie do postawienia, ładowane energią słoneczną.

Jaka barwa światła białego na balkon?

Rekomendujemy światło neutralne, czyli te najbardziej zbliżone do światła dziennego. Jest najbardziej neutralne i nadaje się zarówno do domowych czynności jak i odpoczynku na balkonie. Doskonale współgra z balkonową roślinnością.

Zobacz także inne wpisy oraz produkty: