Oświetlenie nad wanną - czyli modny akcent dekoracyjny oraz funkcjonalny
Oświetlenie nad wanną coraz częściej pojawia się w projektach aranżacyjnych łazienki. Jeszcze do niedawna ta strefa nie rzadko była pomijana, skupiano się na oświetleniu centralnym oraz oświetleniu lustra łazienkowego. Obecnie oświetlenie wanny traktowane jest, jako ważna dekoracja świetlna łazienki, a także sposób na wzmocnienie relaksacyjnego charakteru tej strefy. Dobrze dobrane oświetlenie nad wannę to budowanie przyjemnego klimatu, możliwość delikatnego doświetlenia, a także strefowanie światłem i wyraźne wyznaczenie kąpielowego kącika w łazience.
Wybierz oświetlenie ledowe nad wannę – nowoczesne i dające zarazem wiele możliwości aranżacyjnych
Jeśli zdecydujesz się na oświetlenie nad wannę to postaw na technologię led. Po pierwsze jest to oświetlenie wysoce energooszczędne i wytrzymałe. Dodatkowo do wyboru mamy wiele innych opcji, np.: możliwość regulacji natężenia świecenia, wybór kolorystyki strumienia świetlnego, wybór barwy temperaturowej białego światła, czy dobór różnorodnych programów świecenia.
Jakie oświetlenie nad wannę? Co jest obecnie najmodniejsze i w trendach?
Jeszcze do niedawna wydawało się, że do łazienki pasują utarte, tradycyjne kształty, modele lamp. Obecnie projektanci i inwestorzy coraz chętniej sięgają po mniej standardowe rozwiązania.
Jako oświetlenie nad wannę lubimy wybierać duże, czasem naprawdę okazałe lampy wiszące. Tworzą niesamowity klimat, zwłaszcza jeśli postawimy na lampy wiszące nad wannę w glamour stylu. Lampy wiszące nad wannę pasują zwłaszcza w przypadku wanny wolnostojącej. Imponujący efekt jest dodatkowo wzmocniony, jeśli wanna wolnostojąca umiejscowiona jest centralnie w łazience. Inaczej niż przy standardowej jej lokalizacji tuż przy ścianie.
Do nowoczesnych wnętrz łazienkowych pasują również lampy wiszące, tym razem o prostym, nieskomplikowanym kształcie, często geometrycznym. Są wprawdzie proste w swej formie, acz wyraziste i eleganckie.
Innym rozwiązaniem oświetlenia nad wannę są kinkiety, które lokalizujemy nad wanną, mocowane są do ściany. W przypadku kinkietów łazienkowych wybór jest naprawdę szeroki – od klasycznych, przez retro styl po nowoczesny, glamour, a wręcz królewski styl.
Techniczne aspekty oświetlenia nad wanną, czyli o czym należy pamiętać?
Obszar nad wanną zaliczany jest do miejsc niebezpiecznych pod względem oświetlenia, z uwagi na ryzyko zachlapania, zalania wodą. Z tegoż względu należy nad wanną stosować wyłącznie oprawy świetlne posiadające odpowiednią klasę szczelności. Nawet niewielka ilość kropli wody w oprawie świetlnej mogłoby skutkować zwarciem instalacji, a nawet łukiem elektrycznym, a w konsekwencji porażeniem prądem.
Jakie oświetlenie nad wannę? Wybierz wysoką klasę IP
IP to skrót International Protecting Rating. Wskaźnik ten jest dwucyfrowy, z czego pierwsza z nich to ochrona przed ciałami stałymi, tzw. pyłoszczelność. Druga z kolei cyfra to poziom zabezpieczenia oprawy świetlnej przed oddziaływaniem wody. Nad wannę stosujmy oprawy o minimum IP44, choć oczywiście rekomendujemy także wyższe wskaźniki.
Jakie strefy wyznaczamy w łazience i jakie jest ich powiązanie z oświetleniem? Do jakiej z nich należy strefa nad wanną?
Dobierając oświetlenie do łazienki, w tym oświetlenie nad wannę, należy pamiętać o wyznaczeniu stref:
- strefa 0 – wnętrze wanny i brodzika, zwłaszcza podłoga prysznica, ścianki wanny. Stosujemy oprawy o szczelności na poziomie minimum IP67;
- strefa 1 – przestrzeń do wysokości 2,25 metra od podłogi. Jest to strefa bezpośrednio umiejscowiona nad wanną. Rekomendujemy dobrać oprawy o IP44 lub IP45;
- strefa 2 – bezpośrednie sąsiedztwo wanny, prysznica i umywalki – około 60 cm od wanny czy prysznica. Tutaj zalecana ochrona to IP44;
- strefa 3 – pozostała przestrzeń łazienki. Możemy zastosować lampy z niższym oznaczeniem IP.
Sprawdź także: