Czy taśmę LED można podłączyć bez zasilacza?

Paski ledowe to forma oświetlenia po którą chętnie sięgamy. Są energooszczędne, nieskomplikowane w montażu, a oddają nam naprawdę imponujące iluminacje świetlne. Przed montażem taśmy led warto jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami ich instalacji. Poruszymy kwestię związaną z zasilaniem taśmy. Taśma led nie może być podłączona bez zasilacza, jest on niezbędnym elementem składowym naszej instalacji. Dlaczego tak jest? Taśmy działają na 12V lub 24V DC, czyli ich zasilanie jest niskoprądowe, bezpieczne. W sieci mamy zasilanie prądem zmiennym o napięciu 230V. Nie jest on odpowiedni do taśm ledowych.

Jak działa zasilacz w taśmach led?

Zasilacz stanowi w tym wypadku urządzenie, które reguluje i dostarcza energię do działania pasków ledowych. Jego zadaniem jest przekształcenie prądu zmiennego z sieci 230V AC na prąd stały DC o niższym, bezpiecznym napięciu – odpowiednio 12 lub 24V. Moc wyjściowa zasilacza jest więc odpowiednio dostosowywana do właściwości elektrycznych taśmy ledowej. Zasilacz – z jednej strony wpięty w sieć – z drugiej - zawsze podpięty jest przed taśmą ledową, aby na wyjściu oddawać prąd o odpowiednim napięciu.

O czym warto pamiętać przy podłączaniu zasilacza do taśmy led?

Zasilacz musi być zgodny napięciem wyjściowym z wymaganiami samej taśmy. Jeśli bowiem użyjemy zasilacza 24V do taśmy 12V to istnieje ryzyko spalenia się diod led i ich awarii. Jeśli z kolei użyjemy zasilacza 12V do taśmy 24V to prawdopodobne diody w ogóle się nie zaświecą. Zasilacz jest wówczas zbyt słaby.

Kolejna kwestia to polaryzacja. Podłączając zasilacz do taśmy, zawsze „plus” zasilacza podłączamy z „plusem” taśmy, a „minus” z „minusem”. Jest to niezmiernie ważne, w przeciwnym wypadku taśma nie zadziała.

Ostatnia istotna sprawa to moc samego zasilacza. Musi być ona dopasowana do mocy całej taśmy oraz uwzględniać około 20% zapasu mocy, tak aby zasilacz nie pracowała na 100% swoich możliwości, nie był dociążony nadmiernie.

Uwaga! Wybierajmy każdorazowo wysokiej jakości zasilacz do taśm led, który stanowi gwarancję żywotności naszej instalacji. Podsumowując, w żadnym wypadku nie powinniśmy podłączać taśmy led bez zasilacza, bowiem z całą pewnością uszkodzimy diody led i spalimy taśmę.

Sprawdź również inne produkty i wpisu: