Co zrobić gdy taśma LED nie świeci?

Zdarzyć się może, że taśma led nie działa, choć co do zasady oświetlenie led charakteryzuje się znaczną wytrzymałością i żywotnością. Główny wpływ na to ma jednak jakość produktu ledowego i jego komponentów. Warto więc każdorazowo postawić na markowe i renomowane taśmy led oraz dedykowane dla nich zasilacze i sterowniki.

Przyczyną, dlaczego taśma led nie działa może być zasilacz. Pierwszym krokiem, który należy podjąć jest sprawdzenie, czy zasilacz działa i czy jest odpowiednio dobrany do taśmy pod kątem napięcia i potrzebnej mocy. Pamiętajmy, że zasilacz powinien odpowiadać mocy potrzebnej dla danej instalacji świetlnej + dodatkowy 20% zapas mocy. Wówczas mamy pewność prawidłowości działania ledów. Nigdy nie wolno podłączać taśmy led o niskim napięciu DC (12 lub 24V) do gniazdka ściennego z prądem zmiennym AC na 230V.

Jak zweryfikować zasilacz do taśmy led?

Rolą zasilacza jest transformacja napięcia zmiennego AC na napięcie stałe DC, które zasila taśmy led. Po podłączeniu zasilacza do sieci 230V na jego wyjściu, czyli tzw. output powinno pojawić się odpowiednie dla taśmy napięcie stale 12 albo 24V (w zależności od napięcia taśmy). Czy tak jest rzeczywiście? Warto sięgnąć po miernik – multimetr. Dzięki temu wykluczymy ewentualną awarię zasilacza.

Kolejnym krokiem w sprawdzeniu, dlaczego led nie działa jest weryfikacja prawidłowości polaryzacji

Przed instalacją taśmy należy znaleźć lokalizację katody i anody, czyli „+” i „-”. Nie jest to trudne, bowiem na każdej taśmie led - przy punktach lutowniczych (cięcia) - znajdują się oznaczenia „+” i „-”. Zawsze „+” taśmy led musi być połączony z „+” zasilacza oraz „-” taśmy z „-” zasilacza. Tylko wówczas będzie ona działać.

Sprawdź poprawność lutowania oraz wszystkie styki

Kolejno należy sprawdzić przewody, czy któryś z nich nie wysunął się gdzieś od podłączenia z zasilaczem. Warto sprawdzić czy przewód nie oparł się izolacji i nie ma styku. Warto zweryfikować wszystkie punkty na taśmie, gdzie mamy przylutowane przewody – czy przewód nie został np.: naderwany.

Zobacz także inne produkty i wpisu: