Taśma led świeci tylko na czerwono

Oświetlenie ledowe jest coraz chętniej przez nas wybierane. Zyskuje na popularności, bowiem daje nam wiele możliwości aranżacyjnych. Jest energooszczędne, wytrzymałe i daje jasne światło. Mamy również możliwość wyboru kolorystyki świecenia. Same oprawy ledowe stanowią szeroką gamę do wyboru. Popularna jest zwłaszcza taśma led, która jest łatwa w montażu i daje doskonały efekt świetlny – zarówno dekoracyjny jak i funkcjonalny.

Często sięgamy więc po taśmy led typu RGB czy RGBW. Są to taśmy kolorowe, które dają możliwość ustawiania praktycznie każdego koloru z szerokiej gamy. Polega to na mieszaniu trzech barw podstawowych (czerwona, zielona i niebieska). W jednej diodzie zamknięte są miniaturowe diody w tych trzech kolorach. Odpowiedni dobór ich proporcji świecenia pozwala uzyskać konkretny kolor.

Taśma led świeci tylko na czerwono – co może być tego przyczyną?

Taśmy led to wiele „plusów”. Jest to jednak układ elektroniczny, który również może ulec awariom. Jedną z usterek może być sytuacja, ze taśma RGB po podłączeniu świeci wyłącznie na jeden kolor podstawowy np.: czerwony. Co wtedy?

Jakie kroki należy podjąć, jeśli taśma RGB świeci nam wyłącznie na czerwono?

Należy:

- sprawdzić czy nie ma przebić pomiędzy kolorami, zmierzyć taśmę;

- sprawdzić sterownik – czy się nie zepsuł, czy jest napięcie na każdym z kolorów – około 6V;

- przetestować zasilacze;

- sprawdzić jakość połączeń, miejsc lutowania, styków, czy nie ma luzów.

Pamiętajmy również, że w przypadku oświetlenia ledowego niezwykle istotna jest jakość jego komponentów. Nie warto kupować tańszych produktów, a zdecydowanie warto stawiać na produkty sprawdzone, markowe.

Sprawdź także inne wpisy: