Co zrobić żeby ledy się nie odklejały?

Chętnie wybieraną formą oświetlenia są paski ledowe, które w prosty sposób mogą zmienić aranżacje wnętrza, podkreślić jego wybrane elementy czy przestrzenie. Najchętniej wybieraną opcją jest użycie dwustronnej taśmy klejącej do przymocowania taśm led. Nie pożądaną sytuacją jest jednak odklejanie się ledów w trakcie ich użytkowania.

Co może być tego przyczyną i jak temu zapobiec?

Samoprzylepna taśma umiejscowiona z tyłu paska ledowego powinna idealnie przylegać do powierzchni. Aby tak się wydarzyło powierzchnia powinna być płaska, tak aby interakcja pomiędzy taśmą, a powierzchnią była jak najmocniejsza i na jak największej płaszczyźnie.

Zadbajmy o to, aby wybrane miejsce lokalizacji ledów było jak najmniej szorstkie, raczej gładkie, bez zbyt wielu rowków. Mniejsza powierzchnia kontaktu taśmy z podłożem to mniej wiązania, a w konsekwencji odpadnięcie, czy odklejenie się taśmy.

Odpowiednie oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni przed przyklejeniem paska ledowego to ważny etap

Zbyt błyszcząca czy też tłusta, oleista powierzchnia także nie sprzyja montażowi taśmy mocującej led. Ledy prawdopodobnie będą się przesuwać, albo w ogóle się nie przykleją.

Przed klejeniem oczyśćmy podłoże i odtłuśćmy. Zadbajmy także, aby powierzchnia była sucha. Wysokie temperatury otoczenia także nie sprzyjają trzymaniu się taśmy mocującej. Podobnie jest z nadmierną wilgocią, taśmy tracą wówczas zdolność klejenia ledów. Warto rozważyć użycie specjalnych, dedykowanych profili aluminiowych.

Jak właściwie wykonać montaż?

Przystępując do działania, odklejamy naklejkę z jednego końca paska ledowego, ale tylko niewielki fragment taśmy, nigdy całości. Odsłaniamy więc na raz tylko odrobinę podkładu samoprzylepnego. Dzięki temu unikniemy przywierania kurzu i innych zanieczyszczeń do kleju, co obniża jego skuteczność. Przyciskamy taśmę mocno do powierzchni. Kontynuujemy odsłanianie kolejnego fragmentu taśmy klejącej, odpowiednie jej pozycjonowanie i przyciśnięcie do powierzchni, aż całość zostanie idealnie ułożona. Można delikatnie dociskać szmatką.

Sprawdź także inne artykuły: