Ile prądu zużywa listwa LED?

Jeśli zadajesz sobie powyższe pytania to bardzo dobrze trafiłeś. Postaramy się po krótce odpowiedzieć i rozwiać Twoje wątpliwości.

Listwa led to nic innego jak pasek led składająca się z określonej liczby diod ledowych na całej swojej długości. Diody umieszczone są na odpowiednim podkładzie PCB. Paski led umieszcza się w specjalnych, dedykowanych listwach aluminiowych z osłoną, która dodatkowo zabezpiecza ledy i rozprasza odpowiednio światło. Listwy to produkt wielofunkcyjny, który całkowicie może odmienić wnętrze i zrewolucjonizować nasze oświetlenie.

Pojawia się jednak pytanie o wspomnianą energooszczędność i o to ile prądu zużywa listwa led. Okazuje się, że parametry efektywności świetlnej – wskazujące na energooszczędność - są bardzo dobre. Oznacza to, że pobór energii na poziomie 1Wat przekłada się na satysfakcjonującą ilość otrzymanych lumenów świecenia.

Od czego zależy zużycie prądu?

Jest to zależne od ilości diod na listwie, czyli od ich gęstości ułożenia na całej długości, a także od samego rodzaju użytych diod. Pamiętajmy również, aby wybierać listwy led sprawdzonych producentów, wykonane z dobrych jakościowo komponentów. To również przekłada się na energooszczędność produktu. Najczęściej wybieramy modele z oznaczeniami diod: SMD3528, SMD5050 lub SMD2835.

Jaki pobór prądu wykazują diody: SMD3528, SMD5050 lub SMD2835?

Wielkość diod oraz ich ilość – tak jak wspomnieliśmy – powoduje różny pobór prądu. Jak to wygląda na liczbach? Otóż:

Listwy 150 LED: 5 metrów tej taśmy o oznaczeniu SMD 3528 pobiera 12W co oznacza, że jeden metr pobiera 2,4W. 5 metrów taśmy o oznaczeniu SMD 5050 pobiera 36W czyli na 1 metr przypada 7,2W.

Listwy 300 LED: 5 metrów taśmy o oznaczeniu SMD 3528 pobiera 24W czyli 1 metr 4,8W. 5 metrów taśmy o oznaczeniu SMD 5050 pobiera 72W, czyli jeden metr 14,4W.

Listwy led z taśmą SMD 2835 (najnowocześniejsze diody led) charakteryzują się z kolei poborem mocy ma poziomie 4,8-6 W na metr w przypadku LED 300. Przekłada się to oczywiście na ich większą skuteczność świetlną.

Warto również zauważyć, że listwy led kolorowe, czyli RGB pobierają więcej energii niż standardowe taśmy barwy białej. W przypadku RGB czy RGBW zużycie energii elektrycznej to przedział 14,4-18W na jeden metr listwy led.

Zobacz również inne produkty oraz wpisy: