Jak połączyć przewody w puszce?
Puszki elektryczne to - zgodnie z normami bezpieczeństwa elektrycznego - elementy służące bezpiecznemu i niezawodnemu połączeniu przewodów elektrycznych. Dokonuje się w nich precyzyjnego montażu elektrycznego, a sama puszka zapewnia ochronę instalacji.
Puszki elektryczne mogą mieć różne wymiary oraz ilość wejść. Sposobem łączenia przewodów może być tradycyjne lutowanie, ale nie należy to do łatwych rozwiązań. Poszukując szybszych i bardziej efektywnych sposobów łączenia przewodów w puszkach natrafimy na różnego typu kostki i złączki przyłączeniowe.
Na początek: jakie rodzaje przewodów łączymy w puszkach elektrycznych?
Zanim zabierzemy się za łączenie kabli w puszkach, należy upewnić się, że zasilanie elektryczne jest wyłączone, aby zapobiec wypadkowi. Mamy kilka rodzajów kabli:
- przewody fazowe, czyli czarne i/lub brązowe – oznaczane są symbolem L. Mogą mieć różną ilość żył w izolacji;
- przewody neutralne, czyli niebieskie lub szare – oznaczane symbolem N, ich napięcie powinno wynosić 0V;
- przewody ochronne, czyli żółtozielone – jest to tzw. uziemienie, czyli połączenie z ziemią i przewodem neutralnym. Przewód ochronny nie jest niezbędny do działania oświetlenia, aczkolwiek zapewnia znaczącą ochronę instalacji i bezpieczeństwo dla użytkowników instalacji.
Jak więc zabrać się za połączenie kabli w puszce elektrycznej?
Najlepszą metodą jest zastosowanie ogólnodostępnych kostek przyłączeniowych lub złączek, np.: popularnych wago. Kostka elektryczna to złączka typu śrubowego, umożliwia połączenie, zacisk przewodów poprzez ich skręcenie, z użyciem śrubokrętu. Jest to metoda uniwersalna i bardzo często stosowana.
Złączki z kolei wykorzystywane są w instalacjach elektrycznych o niskim napięciu. Umożliwiają szybkie połączenie przewodów w puszce na zasadzie zacisku, kliku, bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Są one transparentne co umożliwia weryfikację poprawności połączenia. Wystarczy doprowadzić przewody do puszki, odpowiednio odizolowane i następnie umieścić każdy z typów przewodu (fazowe, neutralne, ochronne) w odrębnej złączce, czyli: jedna złączka dla przewodów fazowych, druga złączka dla przewodów neutralnych i trzecia dla ochronnych. Złączki mogą mieć różną ilość wpięć, w zależności od potrzeb, ilości kabli do połączenia. Następnie całość umieścić precyzyjnie w puszce elektrycznej.
Zobacz także inne wpisy: