Oświetlenie stolarni – istotny element budowania bezpieczeństwa i komfortu pracy
Stolarnia to miejsce, gdzie pracuje się z drewnem, często też z lakierami do drewna. Jest to miejsce pracy rzemieślniczej, stąd wymaga odpowiedniego naświetlenia, tak aby móc pracować komfortowo, wydajnie i przede wszystkim bezpiecznie.
W stolarni, z uwagi na charakter prac, występuje wysokie ryzyko wypadków, uszkodzeń, uszczerbku na zdrowiu. Oświetlenie jest jednym z elementów, które może niwelować takie nieprzyjemne zdarzenia. Praca w stolarni jest wymagająca, potrzebne jest skupienie i precyzja ruchów dla osiągnięcia pożądanej estetyki prac. W tym zakresie oświetlenie jest również niezastąpione.
Oświetlenie stolarni powinno spełniać następujące główne przesłanki:
- nie oślepiać pracowników;
- nie powodować u nich dyskomfortu przy pracy, zmęczenia;
- mieć odpowiednie natężenie świecenia w zależności od charakteru wykonywanych prac;
- być odpowiednio zabezpieczone przed zapyleniem czy zadymieniem - poprzez hermetyczne oprawy, o wysokim wskaźniku IP ;
- zapewnić równomiernie rozłożenie i rozproszenie światła, tak aby nie było niedoświetlonych i ciemnych miejsc;
- nie powodować olśnienia i efektu stroboskopowego. Są to bardzo niebezpieczne zjawiska w stolarni, gdzie wykonuje się prace z ruchomymi narzędziami. Efekt stroboskopowy mógłby spowodować widzenie danego urządzenia wirującego jako wyłączone i nieruchome;
- prezentować wysoki wskaźnik realności odzwierciedlania barw, czyli CRI. Im bliższy 100 tym kolorystycznie dane elementy widzimy w sztucznym świetle, jak przy naturalnym dziennym;
- mieć naturalną barwę oświetlenia, czyli mieszczącą się w przedziale 4000-5000. Ta barwa nie męczy wzroku.
Polecamy technologie led do stolarni i innych warsztatów rzemieślniczych, bowiem posiada najlepsze parametry z dostępnych obecnie technologii oświetlenia:
- energooszczędność i efektywność świetlna;
- brak efektu przegrzewania się, brak nadmiernej emisji ciepła;
- bezpieczeństwo w eksploatacji;
- brak szkodliwych związków i substancji;
- wytrzymałość i długa żywotność w świeceniu.
Jakie natężenie oświetlenia w stolarni?
Zgodnie z obowiązującą normą oświetleniową należy zadbać o następujące natężenie oświetlenia:
• Przy pracach ręcznych, w których nie występują niebezpieczne narzędzia, natężenie oświetlenia nie powinno wynosić mniej niż 200 lx.
• Podczas dokładniejszych prac ręcznych, wymagających precyzji jak: wygładzanie, równanie, oklejanie, klejenie oraz w modelarniach poziom natężenia oświetlenia nie powinien być mniejszy niż 300 lx.
• W pomieszczeniach, w których występują prace wykończeniowe, w których liczą się detale jak np. polerowanie, minimalne natężenie oświetlenia nie może być mniejsze niż 500 lx.
W takich miejscach w stolarni, gdzie pracuje się z lakierami, lampy powinny spełniać i posiadać certyfikat EX. Lampy tego typu są bezpieczne w strefach zagrożonych wybuchem. Nie powodują niebezpiecznego iskrzenia . Polecamy więc lampy przeciwwybuchowe z certyfikatem EX.
Przeczytaj również inne wpisy: