Dlaczego halogen led się żarzy? Jaka może być tego najczęstsza przyczyna?

Żarzenie się halogenu led, nawet po wyłączeniu świecenia, nie jest pożądaną sytuacją. Wyłączając przełącznik chcemy, aby światło całkowicie zgasło. Najczęstszą przyczyną, dlaczego halogen led się żarzy jest samo połączenie szeregowe oświetlenia led, które nie zamyka w pełni obwodu nawet po wyłączeniu. Diody led do świecenia potrzebują naprawdę niewielkiej ilości mocy, reagują na nią błyskawicznie - świeceniem. Jeśli w sterowniku pojawi się choćby nieduże napięcie to efektem jest słabe świecenie halogenu.

Dioda we włączniku – typowa przyczyna, dlaczego halogen led żarzy się

Równie częstą przesłanką żarzenia się halogenu jest niewielka dioda podświetlająca sam włącznik światła. Podświetlenie to nie pobiera dużej mocy, ale w przypadku diod led ta niewielka moc wystarcza, aby pojawiło się zjawisko żarzenia. Najlepiej zweryfikować to wymieniając przełącznik na taki bez podświetlenia, albo warto zainwestować w kondensator.

Czy żarzące się ledy pobierają prąd? Czy jest to znacząca ilość zużycia energii elektrycznej?

W przypadku żarzących się halogenów led wartość zużycia prądu jest znikoma, ale jednak występuje. Każde oświetlenie powinno zostać odłączone od zasilana po jego wyłączeniu. Pojedyncza dioda led może pobierać energię na poziomie około 0,03 mA do nawet kilku mA. Jeśli przeliczymy to na rachunek to będzie raczej niska kwota, ale jeśli takich żarzących diod mamy więcej, to też więcej energii podlega zużyciu.

Jak wyeliminować żarzenie się halogenów led?

Jednym ze skutecznych rozwiązań jest zainstalowanie odpowiedniego kondensatora do oświetlenia led. Jego zadaniem jest wprost usunięcie zjawiska migania, żarzenia się diod LED w instalacjach, gdzie zamontowane są łączniki np.: ze wspomnianym podświetleniem.

Kondensator do oświetlenia led zapobiega zjawisku powstawania rozbłysków, pomimo, iż układ do podświetlenia włącznika ma bardzo niską impedancję, co oznacza, że bardzo łatwo go rozbudzić nawet przy niskiej ilości mocy.

Niska jakość halogenu led – jako przyczyna żarzenia się diod po wyłączeniu

W przypadku oświetlenia led warto każdorazowo zainwestować w markowe halogeny led, sprawdzonych producentów. Czasem halogeny led niskiej jakości mają słaby układ zasilający, który doprowadza do sytuacji żarzenia się halogenów.

Dlaczego ledy żarzą się po ich wyłączeniu? Kolejna z możliwych przyczyn

Kolejnym powodem żarzenia się halogenów led może być nieprawidłowość samego włącznika, wówczas, gdy rozłącza on przewód neutralny, a nie rozłącza przewodu fazowego. Warto to zweryfikować.

Sprawdź również: