Jak sprawdzić moc taśmy LED

Decydując się na taśmę ledową powinniśmy na początku określić nasze potrzeby i jej przeznaczenie. W zależności bowiem od tego, czy taśma led ma pełnić funkcję dekoracyjną, czy bardziej użytkową dobieramy dwa parametry:

- moc taśmy led;

- strumień świetlny.

Zdarza się, ze te dwie kategorie są traktowane jako jedna, co jest jednak nieprawdą. Moc taśmy led jest to ilość pobieranej mocy w Watach na metr bieżący taśmy, a strumień świetlny to jasność świecenia w lumenach na 1 metr bieżący. Obie kategorie mają ze sobą sporo wspólnego i zdarza się, że pojawia się zależność - im więcej prądu pobiera dioda tym jest ona mocniejsza i jaśniejsza. Jednak obecnie stawia się na efektywność, która znacząco zaburza tą zależność. Paski ledowe są coraz bardziej efektywne świetlnie, co oznacza, że z tej samej mocy jesteśmy w stanie wydobyć coraz więcej lumenów świecenia.

Producent taśmy zawsze podaje parametry: moc świecenia, ilość lumenów, a tym samym efektywność, czyli energooszczędność produktu. Najczęściej wybieramy taśmy led o mocy pośredniej, tj. 8,4W.

Jakie mogą być moce taśm led?

Zależne są one od rodzaju użytej diody oraz gęstości ułożenia diod na pasku. Najczęściej spotykamy się z taśmą led SMD3528, SMD5050, SMD2835 z 60 lub 120 diodami na 1 metrze bieżącym.

Dla przykładu:

Taśma SMD3528 to typowo dekoracyjny pasek, który pobiera na jeden metr od 2,4-4,8W w zależności od ilości diod przypadających na 1 metr bieżący.

Model o oznaczeniu SMD5050 pobiera już więcej mocy, około 7,2W. Jest ona zdecydowanie mocniejsza, z diodami większych rozmiarów.

Z kolei SMD2835 to nowoczesne diody, które szybko zyskały na popularności. Emitują zdecydowanie więcej światła (25 lumenów) niż diody 5050 (18 lumenów), ale cechują się wysoką wydajnością w zakresie poboru mocy. W praktyce taśmy LED SMD 2835 można postrzegać, jako wydajniejszy zamiennik 5050 – wytwarzający o 20% więcej światła, ale pobierający mniej mocy.

Przeczytaj również inne wpisy, oraz zobacz produkty: