Czy zasilacz do LED może być za mocny?

Zasilacz jest ważnym elementem naszej instalacji oświetleniowej led, z użyciem pasków ledowych. Po pierwsze zawsze należy kierować się jakością i wybierać zasilacze sprawdzone, znanych producentów. Kolejnym istotnym parametrem jest napięcie zasilacza na wyjściu. Jest ono uzależnione od napięcia naszej taśmy led i musi być z nią zgodne – 12V lub 24V. Następnym aspektem jest moc zasilacza.

Przyjmujemy zasadę, że zasilacz do led może być za mocny, ale nigdy nie za słaby. Może mieć więc więcej W, nigdy mniej lub równo jak urządzenie (oświetlenie), które zasila. Oczywiście rezerwa mocy powinna być w rozsądnych wielkościach.

Jeśli zasilacz jest za mocny w stosunku od oświetlenia to po prostu nie pracuje ze swoją pełną mocą, nie wykorzystuje jej. Jeśli zasilacz z kolei jest zbyt słaby to przy pełnym swoim obciążeniu nagrzewa się szybciej, co finalnie skraca jego żywotność. Należy więc przewidzieć rezerwę mocy, tzw. bufor, np.: na przyszłościową rozbudowę instalacji elektrycznej. Przyjmuje się, że wynosi ona 20% w stosunku do instalacji oświetleniowej.

Przykład wyliczenia prawidłowej mocy zasilacza do taśmy led

Przed instalacją taśmy led i zakupem zasilacza należy uprzednio obliczyć rzeczywistą wymaganą moc.

Przykład:

Taśma led 12V o długości 5 metrów i mocy 14,4 W/m. Aby obliczyć potrzebną moc do jej zasilana należy:

14,4W x 5 (metry)=72W

Powiększ rezerwę mocy o 20%:

72 W + (0,2*72) W=86,4W

Powyższe wskazuje, że potrzeba nam transformatora o mocy 90W lub ewentualnie większej.

Zobacz również inne wpisy: