Gdzie schować zasilacz do taśmy LED?

Decydując się na oświetlenie taśmą ledową – zarówno w celach dekoracyjnych jak i funkcjonalnych – musimy zdecydować, gdzie umieścić zasilacz. Celem jest zachowanie jak najwyższego poziomu estetyki. Dodatkowo musimy pamiętać o dwóch głównych zasadach: zasilacz to elektronika i powinien być odpowiednio wentylowany. Po drugie, powinniśmy zapewnić swobodny dostęp do niego, np.: w razie awarii.

Najczęstsze miejsca do schowania zasilacza do led taśmy

Oczywiście szukamy niepozornego miejsca, w którym łatwo schować zasilacz. Najczęstszą metodą w przypadku instalacji taśmy led w suficie podwieszanym jest ukrycie zasilacza za płytą gipsowo-kartonową. Taka metoda często stosowana jest w przypadku różnego rodzaju wnęk, półek ściennych, wykonanych z karton-gipsu.

Z kolei zasilacz do oświetlenia ledowego w szafkach, w szafie czy w garderobie najlepiej schować po prostu w ich wnętrzach.

W przypadku dekoracyjnego oświetlenia nad oknem, coraz częściej wykorzystuje się specjalne listwy (maskownice), których zadaniem jest maskowanie przewodów oświetleniowych oraz potrzebnych urządzeń. Pozwala to zachować jak najwyższy poziom estetyki.

Zasilacze puszkowe do oświetlenia led – znakomity sposób na ich ukrycie

Jeśli jesteśmy na etapie projektu naszego oświetlenia w trakcie remontu domu/mieszkania warto pokusić się o zasilacze w puszcze, które ukryte są po prostu w puszce elektrycznej, w ścianie. Wystarczy rozplanować umiejscowienie puszek, wykonać odpowiednie otwory w ścianie, poprowadzić przewody i zamontować zasilacz. Dzięki temu uzyskamy przestrzeń bez okablowania.

Zasilacze DIN – czym są?

Kolejnym pomysłem na ukrycie zasilacza do taśmy led jest wykorzystanie zasilacza DIN. Są to popularne zasilacze impulsowe – w wersji 12V lub 24V - które montowane są na specjalnej metalowej szynie DIN. Przewidziane są wyłącznie do szynowego montażu. Ich zaletą jest to, że doskonale dostosowują się do niewielkiej przestrzeni. Ich gabaryty są nieduże, posiadają wbudowany uchwyt umożliwiający ich wygodny i szybki montaż na szynie.

Postaw na zasilacze ultracienkie wysokiej jakości

Jeśli martwisz się o ukrycie zasilacza, w niewielkiej przestrzeni, warto pomyśleć o dostępnych na rynku zasilaczach kompaktowych, ultracienkich. Można je z powodzeniem ukryć w różnego typu szczelinach, we wnękach, za meblami, za zabudową meblową itp. Zasilacze w wersji slim mają zminimalizowaną konstrukcję i dedykowane są do trudno dostępnych miejsc. Przykładowe wymiary to jedyne 176 x 17 x 17 mm.

Przeczytaj również inne wpisy: