Ledy zakłócają radio w domu?

Same ledy nie zakłócają funkcjonowania radia w domu. Jest to mit. Wręcz przeciwnie, może się zdarzyć, że radio zakłóci ich prawidłową pracę.

Jeśli jednak zakładamy, że to ledy przyczyniają się do zakłóceń radia, to z pewnością nie chodzi o nie same, a o zasilacz. Żeby zasilacz nie zakłócał powinien być dobrej klasy i posiadać jak najwięcej filtrów zabezpieczających, np. Filtr PFC

Wszystkie zasilacze – bez wyjątku – emitują bowiem w jakimś stopniu zaburzenia elektromagnetyczne. Wynika to z istoty impulsowej technologii konwersji mocy elektrycznej, polegającej na szybkim przełączaniu obwodów mocy.

W takiej sytuacji możemy:

- przesunąć odbiornik radiowy dalej względem zasilacza do led;

- użyć zasilacza w klasie I izolacji;

- skrócić długość przewodu sieciowego zasilacza lub ciasno go zwinąć, nie pozostawiać rozciągniętym;

- przenieść zasilacz do innego gniazdka sieciowego, niż radioodbiornik

- spróbować wymienić zasilacz na inny, dobrej jakości.

Działanie ledów a zakłócenia np.: płynące z radia

Tak jak wspomnieliśmy, same ledy nie powodują zakłóceń. Z kolei są bardzo wrażliwe na zakłócenia, które definiujemy, jako krótkie i niepożądane impulsy elektryczne lub elektromagnetyczne, które mogą destabilizować funkcjonowanie led. Takie zakłócenia skutkują pojawieniem się przepięć – krótkich impulsów prądu przekraczających napięcie zasilania.

Ledy są bardzo wrażliwe na tego typu zjawiska, bowiem są to elementy elektroniczne, półprzewodnikowe, bardzo szybkie w działaniu, reagujące nawet na najmniejsze, krótkie przepięcia.

Odbiorniki wysokiej mocy jak np.: radio używane w pobliżu mogą powodować niekontrolowane indukowanie się w nich napięć, na które wrażliwe są układy elektroniczne. Podobnie może być z TV, telefonią komórkową, komputerami itp.

Sprawdź także inne wpisy oraz produkty: