Jakie oświetlenie do kabiny lakierniczej? Dlaczego tak ważny jest jego prawidłowy dobór?
Lakiernia, czyli miejsce precyzyjnych prac, gdzie istotne są detale oraz właściwy odbiór kolorów. W tym miejscu nie może dojść do przekłamania w zakresie kolorystyki i barw. Światło może wpływać na odbiór barw, dlatego oświetlenie jest tak istotne dla lakierników. Poza tym, celem jest wykrycie wszelkich niedoskonałości lakierniczych i wad w powłoce, stąd mocne oświetlenie jest niezbędnie w lakierni. Miejsce to cechuje więc duża ilość, punktowo rozmieszczonych źródeł światła o dużej mocy, tak aby zapewnić odpowiednią jasność podczas pracy.
Dodatkowo lakiernia to miejsce z ryzykiem wybuchu wskutek używania różnych mieszanin rozpuszczalników. Ze względu na zachowanie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa dopuszcza się wyłącznie oświetlenie hermetyczne, czyli wyposażone w zintegrowane źródło światła wraz z oprawą i odpowiednio zabezpieczone przed dostaniem się do wnętrza jakichkolwiek substancji.
W lakierniach stosuje się więc wyłącznie specjalistyczne lampy przeciwwybuchowe, przystosowane do działania w najbardziej ekstremalnych warunkach, gdzie istnieje zagrożenie wybuchem gazów, par czy mgieł cieczy palnych z powietrzem.
Jakie cechy powinny mieć lampy w kabinie lakierniczej?
Dobrze, jeśli oprawy świetlne są tak rozłożone, że można wyłączać i włączać je odpowiednimi sekcjami. Punktów świetlnych powinno być stosunkowo dużo. Najlepiej jak barwa światła zbliżona jest najbardziej do dziennego, czyli naturalna: 4000-4500K. Istotny jest wskaźnik realności odzwierciedlania barw w sztucznym świetle. W kabinie lakierniczej musi być bardzo wysoki, na poziomie CRI>85Ra.
Jakie natężenie światła w kabinie lakierniczej? Ile luksów powinno być?
W samej lakierni natężenie światła powinno mieć minimum 750lx. W kabinie lakierniczej powinno być jeszcze większe – minimum 1000lx.
Do lakierni rekomendowane są tzw. lampy bezcieniowe, czyli nowoczesne lampy wykorzystujące technologię led. Ich konstrukcja pozwala stworzyć oświetlane pole bez cienia, co w przypadku lakierni jest bardzo potrzebne. Poza tym, oprawy ledowe są bardzo dobrym rozwiązaniem dla takich punktów jak lakiernia, bowiem pozwalają na energooszczędność przy tak dużej mocy świecenia oraz długą żywotność.
Pozostałe kwestie związane z oświetleniem kabiny lakierniczej
Wyróżniamy następujące kryteria, które musi spełniać oświetlenie w kabinach lakierniczych i które należy wziąć pod uwagę:
1. Natężenie światła, czyli wspomniane 1000-1500 luksów;
2. Równomierność rozłożenia; brak plam świetlnych; pokrycie światłem całej powierzchni roboczej;
3. Brak ceni oraz refleksów;
4. Temperatura barwowa na poziomie 4000-4500K, czyli naturalna, jak najbardziej zbliżona do światła dziennego;
5. Odpowiednia szczelność, klasie ochronności co najmniej IP54 i więcej. Dzięki temu oświetlenie zachowuje odporność na wilgoć, ale także na pył, kurz i opary chemiczne;
6. Przeciwwybuchowość, dla zachowania bezpieczeństwa w strefie substancji chemicznych i materiałów palnych;
7. Wydajność energetyczna, co przekłada się na nizsze koszty eksploatacji oraz ekologiczność;
8. Niskie nagrzewanie się, co niweluje ryzyko przegrzania i zapłonu substancji chemicznych znajdujących się w pobliżu źródła światła;
9. Brak drgań, co przekłada się na precyzje malowania, jej estetykę i końcową jakość;
10.Możliwość regulacji intensywności światła, by zapewnić optymalne warunki wizualne;
11.Zgodność z normami i przepisami prawa.
Zobacz również inne artykuły: