Dlaczego LED piszczy? Jaka może być tego przyczyna?
Jeśli przytrafiła Ci się sytuacja, że twoje ledy wydają dźwięk w postaci piszczenia i zastanawiasz się jaka może być tego przyczyna, to zapraszamy do naszego wpisu.
Prawdopodobnie piszczy przetwornica w ledach. Można wówczas spróbować dodać kondensatory na wyjściu z przetwornicy typu LOW ESR, można też wymienić zwykły kondensator elektrolityczny na wejściu na LOW EST lub też sprawdzić urządzenie pod kątem ewentualnych wad fabrycznych czy istnienia zimnych lutów itp.
Czym jest kondensator LOW ESR?
Kondensator LOW ESR zapewnia wysoką wydajność prądową, stabilność napięciową i odporność na zakłócenia. Coraz częściej stosuje się technologię zasilania, opierającą się na zastosowaniu kondensatorów o niewielkich wymiarach geometrycznych i jednocześnie dużej pojemności elektrycznej. Są to omawiane kondensatory elektrolityczne LOW EST, w których poza pojemnością i maksymalnym napięciem pracy, istotnym parametrem jest wartość szeregowej rezystancji zastępczej, oznaczanej skrótem ESR.
Dlaczego przetwornica jest tak ważna w LED?
Chociażby z uwagi na wspomniany problem piszczenia led. Ledy potrzebują odpowiednich parametrów pracy. Są one ze względu na półprzewodnikową budowę bardzo wrażliwe na przekroczenie nominalnego prądu. Zależność prądu płynącego przez diodę LED od napięcia jej zasilania jest mocno nieliniowa i wraz z bardzo niewielkimi zmianami napięcia następują duże zmiany prądu. Dlatego też prąd płynący przez diody led należy kontrolować. Tą rolę pełni przetwornik, czyli driver prądowy, który nie tylko ogranicza prąd płynący przed led, ale go stabilizuje do pożądanych wielkości. Dzięki temu możemy zniwelować zjawisko, np.: omawianego piszczenia ledów.
Najczęstsze przyczyny piszczenia ledów - podsumowanie
Przyczyny piszczenia led to m.in.:
- modulacja szerokości impulsu tzw. PWM. Technika ta mająca zastosowanie w wielu lampach led polega na cyklicznym włączaniu i wyłączaniu diod led z bardzo wysoką częstotliwością. Modulacja szerokości impulsu to centralna koncepcja ściemniania opraw LED. Zmiana jasności generuje wysokie częstotliwości dźwięku. PWM zmniejsza średnią moc dostarczaną przez sygnał elektryczny, dzieląc go na różne części. Modulacja szerokości impulsu (PWM) wykorzystuje wspomnianą już zasadę szybkiego przełączania między obciążeniem a źródłem, tj. włączania i wyłączania. Szczególnie niska częstotliwość PWM, która jest poza zakresem słyszalności dla większości ludzi, może być bardziej uciążliwa dla tych o bardziej wyczulonym słuchem;
- obudowa i konstrukcja led – jeśli ledy są słabej jakości to obudowy mogą być wprowadzane w rezonanse i drgania wewnętrzne, co powoduje generowanie dźwięków;
- elementy elektroniczne takie jak kondensatory, tranzystory, cewki mogą podczas przepływu prądu ulegać mikroskopijnym drganiom, co także może generować dźwięki piszczenia;
- zbyt niskie napięcie;
- interferencje elektromagnetyczne. Niektóre lampy led mogą być podatne na tego typu zakłócenia, zwłaszcza jeśli znajdują się zbyt blisko innych urządzeń elektronicznych. To również może być przyczyną piszczenia led.
Nie przegap innych naszych blogów:
- Jak podłączyć kondensator do LED?
- Dlaczego ledy migają na czerwono?
- Co zrobić, jak ledy nie działają?
- Dlaczego LED mruga po wyłączeniu?