Czy ledy mogą się świecić całą noc?

Ledy mają całkowicie odmienną budowę, niż tradycyjne źródła oświetlenia. Nie przepalają się, bowiem nie są oparte na żarniku. Jest to nowoczesna technologia, którą od tradycyjnego oświetlenia odróżniają przede wszystkim niskie straty cieplne, energooszczędność oraz długa żywotność.

Ledy mogą być włączone przez całą noc, np.: oświetlając schody, ciąg komunikacyjny, pokój dziecięcy, a nasze otoczenie, dom pozostaną bezpieczne. Dzieje się tak dlatego, że cechuje je wspomniana zredukowana emisja ciepła. Nie przegrzewają się.

Do jakiej temperatury maksymalnej nagrzewają się ledy?

W przypadku oświetlenia led temperatura nie osiąga wyższej niż około 50-60 stopni Celsjusza. Oczywiście nagrzewają się pod wpływem poboru prądu elektrycznego, ale jest to nieporównywalnie niewielki zakres temperaturowy, niż przy klasycznym oświetleniu.

Jak długo, nieprzerwanie i bezawaryjnie mogą świecić?

Parametr ten zazwyczaj określany jest przez każdego producenta. Warto zawsze stawiać na modele bardzo dobrej jakości i znanych producentów. Mogą świecić wyjątkowo długo, nawet przez kilkadziesiąt tysięcy godzin. Producenci podają wartości z zakresu od 15.000 do 100.000 godzin. Dodatkowo ledy charakteryzują się stopniowym, powolnym słabnięciem jasności, nigdy nie wypalają się od razu, jak to ma miejsce przy tradycyjnym oświetleniu.

Zobacz również inne porady: